Sledujeme spotřebu elektrické energie

Ceny elektřiny rostou každým rokem, a proto se také většina lidí začíná větší mírou zajímat o to, kolik za elektřinu platí a jakou spotřebu vlastně mají jednotlivé přístroje.

Projekt-3-trida

Spotřebu elektrické energie sledujeme pravidelně každý rok. Každých 14 dní ji budeme zaznamenávat do grafu. Budeme mít tak přehledný záznam o tom, kdy a kolik elektřiny se spotřebuje. Výsledky lze porovnávat i s předešlými roky. Můžeme tak ukázat, zda spotřeba klesá, zvyšuje se nebo zůstává stejná.

Kromě jednotky joule se pro elektrickou energii v praxi používá jednotka kilowathodina, zkratka kWh:

1 kWh = 3,6 MJ

Elektrická energie je jeden z druhů energie a je možné ji měnit na mechanickou energii, tepelnou energii (Joulovo teplo), světelnou energii (což je jen jiná forma elektromagnetického pole), atd.

Projekt-3-trida

legenda k mapě:

tepelné elektrárny

jaderné elektrárny

vodní elektrárny

Každých 14 dní pravidelně zaznamenáváme do grafu stav el. spotřeby. Žáci mohou pozorovat jak spotřeba stoupá.

20131220_08364820131220_083723_2

Tento měsíc jsme vypracovávali pracovní listy (viz. příloha) a vysvětlovali jsme si, kde se elektrická enerie bere a jak s ní "nakládat".

El-energie-2

El-energie

Žáci 3.třídy sledovali celý týden (21.4.-25.4.), jak často svítíme v naší třídě. Červeně označili políčka, kdy se nesvítilo a modře měli vybarvit čtverečky, kdy se svítilo. Tento týden jsme nesvítili žádný den.

Treti_2Treti-tr-_3