Česká spořitelna

Projekt: ABECEDA PENĚZ

O financích hravě

Žáci 5. třídy se tento rok účastní projektu České spořitelny, který je určen žákům na 1. stupni základní školy. Tvůrci tohoto projektu si kladou za cíl naučit děti podnikat a nejen to. Jde o ucelený program finančního vzdělávání, ve kterém mají žáci možnost nahlédnout do světa podnikání, a to interaktivní a hravou cestou. Žáci získají jedinečnou příležitost naučit se přemýšlet o správě vlastních financí, podnikání, ale i o společné práci a zodpovědnosti vůči sobě i ostatním.

Abeceda peněz je zážitkový program, který pokrývá celý standard finanční gramotnosti pro první stupeň základní školy. Žáci si v tomto programu vymysleli svůj vlastní podnikatelský plán a ten následně zrealizují. Třída od České spořitelny obdržela počáteční kapitál na realizaci svého originálního nápadu. Projekt bude končit jarmarkem, na kterém budou žáci své výrobky prodávat. Výdělek z celé akce může třída využít dle libosti. Žáci se shodli na tom, že vydělanou částku využijí na třídní výlet.

Žáci již byli pozváni na nejbližší pobočku České spořitelny. 25. 1. 2019 se konala interaktivní exkurze, kde se žáci seznámili s prostředím banky. Mohli počítat peníze, vstoupit do míst, kam veřejnost obvykle není zvána, zkusili si vybírat peníze z bankomatu či provádět bezhotovostní platby. Dále si vyzkoušeli jednání s video bankéřem, soutěžili ve znalostech spojených s tímto projektem atp. To nejdůležitější však přišlo až na závěr. Žáci zde představili svůj podnikatelský plán, zástupce firmy, název i logo firmy, dostali účetní knihu i propagační materiály o projektu. Především však podepsali smlouvu o poskytnutí počátečního kapitálu ve formě výhodné půjčky. Plní dojmů se již žáci vydali zpět do školy plánovat další postup a práci.

Mgr. Lýdie Hrůzová a Ing. Štěpánka Frýbová

A302A303

A305A306

A307A308

A309A304A310

Příprava na jarmark

Hned po jarních prázdninách se žáci 5. třídy pustili do práce. Bylo třeba vyrobit co nejvíce výrobků, které by mohli na velikonočním jarmarku v České spořitelně v Žatci prodat. Vyráběli především velikonoční či jarní dekorace. Také jsme při práci přivítali návštěvu z České spořitelny, která se na naše výrobky přijela podívat. Každý z žáků má jiný úkol, který samostatně plní. Někteří účtují veškeré výdaje, někteří připravovují reklamní plakáty, cenovky, etikety na výrobky, atd. Další pracovali na samotné výrobě. Vyráběly se výrobky z keramiky. Jsme velmi vděční paní učitelce Lence Barborkové a jejím žákům z kroužku keramiky za velikou pomoc při výrobě. Dále se vyráběly bylinkové soli, cukrové peelingy na ruce, velikonoční vajíčka, zajíčci apod. S pletením pomlázek nám pomohl pan zástupce Ing. Jiří Šnajdr, i jemu moc děkujeme za pomoc. Velikonoční jarmark se kvapem blíží a proto máme ještě plné ruce práce, ale už se nemůžeme dočkat toho, až se naše dřina zúročí.
Těšíme se na Vás již 12. 4. 2019 od 14:00 do 16:00 v pobočce České spořitelny v Žatci.

A373A374A375A376

A377A378A379A380