TÝDEN ŠETRNOSTI

Projekt „Týden šetrnosti“ nás napadl ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že každý den vyhazujeme neskutečné množství odpadků. Sem tam se dětem podařilo špatně roztřídit materiály určené k recyklaci (papír, směsné plasty) a koš byl náhle plný. Také velké plýtvání různými obaly na svačinu. Některé děti přiznaly, že každý den jim dávají rodiče svačiny do nových a nových igelitových sáčků. Proto jsme si řekli „DOST!“

Připravili jsme si zápisovou tabulku, kde jsou zapsané dny a vedle obrázky košů. Jelikož se projekt týká první třídy, která ještě neumí počítat s kilogramy, či jinými hodnotami. Rozhodli jsme se pro jednoduché srovnání. První týden jsme vždy na konci dne zakreslili do tabulky objem odpadků v koši. Tento týden jsme se chovali běžným způsobem a odpadu nepředházeli. Další týden jsem si řekli, že se budeme snažit zbytečný odpad neprodukovat. Společně jsme více dohlíželi na správnost třídění odpadu. Děti si nosily svačiny v plastových dózách a sáčcích, které použily více než jednou. Tím se nám podařilo snížit množství odpadu leckdy až na minimum. Týden šetrnosti splnil svůj cíl: Předcházet vzniku odpadů. My děti z první třídy jsme se domluvily, že týden šetrnosti u nás bude pokračovat i nadále.