Zapojení do projektu

Logolink_horizontalni  

Naše škola je zapojena do realizace projektu „Všechno v mém životě souvisí“, zkráceně MINIPODNIKY, reg. č. CZ.1.07/1.1.00/54.0041. Tento projekt je realizován v rámci školního roku 2014/2015. Naši žáci se mohou v rámci projektu zapojit do činnosti minipodniků různého zaměření a na vlastní kůži zažít chráněno ekonomiku v simulovaném prostředí za podpory odborníků z praxe, pedagogů, gamifikátorů a psychologa. Unikátním prostředkem pro obchodování je vytvořená online webová aplikace pro prezentaci jednotlivých minipodniků a možnost obchodování s vytvořenými produkty. Do projektu je zapojeno přes 1000 žáků z 25 škol z Olomouckého a Ústeckého kraje, které realizují 60 minipodniků v rámci 10 možných směrech, např. keramika, dřevo-kovo, šití, časopis, chemie, ekologie, arboretum, lesní školka, reklamní agentura, hudební, foto, nahrávací studio a další.

Více informací na webové adrese http://aceducation.cz/vsechno-v-mem-zivote-souvisi-minipodniky-/. (PROSÍME O MOŽNOST PROKLIKU NA TYTO WEBOVÉ STRÁNKY)

Projekt realizují společnosti AC Education s.r.o., Asistenční centrum, a.s. a VVV MOST spol. s r.o.

KERAMÍK

Naše škola se zapojila do tohoto projektu jako partner a to založením fiktivní firmy KERAMÍK - zaměřené na výrobu keramiky. Do projektu je zapojeno 17 žáků a dva pedagogové.

Za naši školu tento projekt řeší:

Ing.Bc.Zdeněk Dosedla, Ph.D.

Mgr. Iveta Jindřichová

Keramik-mecholupy

EXKURZE DO MUZEA TECHNIKY A ŘEMESEL V KOLOVČI U DOMAŽLIC

V úterý dne 26.5.2015 jsme se v rámci projektu vydali s naším minipodnikem Keramík na poslední exkurzi. Tentokrát jsme zamířili na Chodsko do Muzea techniky a řemesel v Kolovči nedaleko Domažlic.

V muzeu se nachází 67 kompletních řemeslných živností, s kterými se děti dnes již v běžném životě nesetkávají. Zhlédli jsme například tyto řemeslné dílny – kartáčnickou, kamenickou, řeznickou, pekařskou, bednářskou, sedlářskou, hodinářskou apod. Ze živností nás zaujalo holičství a kadeřnictví se všemi potřebami, které se v minulosti používaly, koloniální obchod se starou pokladnou, váhou a různými dózami, tkalcovna s kolovratem a tkalcovským stavem, ordinace dentisty s laboratoří nebo hostinec s výčepem. Zajímavá byla také expozice starých kapesních hodinek, hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně nebo starodávná hasičská zbrojnice.

K zajímavostem muzea patří i světoznámý kolovečský mlýn, který podle dávného vtipného příběhu, který jsme shlédli, sloužil k omlazování. Staré báby se naházely do násypky, přemlely se a z mlýna vyšla mladá děvčata. Humoristické listy přinesly v roce 1879 doporučení od Jana Nerudy: Máte-li kde starou pannu škaredou a zvetšelou, pošlete ji do Kolovče, oni Vám ji přemelou J

Součástí muzea je stále vyrábějící hrnčířská dílna, kde jsme obdivovali práci hrnčíře, který vytočil na hrnčířském kruhu během chvilky vázičku a květináč. Keramiku vyrábí v Kolovči rod Volfů již od roku 1785. Hrnčířské řemeslo se v rodině předávalo po sedm generací z otce na syna. Kolovečská keramika je charakteristická svým červenohnědým střepem a tradičním dekorem. Od roku 1900 se vyrábí také tmavě modrá keramika. V roce 1997 byl nově zaveden druh keramiky „keramika barevná“, která vychází z lidových motivů. Všechny výrobky jsou vyráběné točením na hrnčířském kruhu.

Bohatá expozice muzea se nám velmi líbila. Zaujaly nás nejen různé pomůcky a potřeby, které se dříve používaly, ale také zajímavý a poutavý výklad průvodce, který nám činnosti řemeslníků přiblížil. Určitě bychom toto muzeum doporučili všem, kteří chtějí zavzpomínat na minulost svého života nebo těm, kteří se chtějí o životě lidí v minulém století něco zajímavého dozvědět.

Sx1222_2Sx1223_2

Sx1224_2Sx1225_2

Sx1226_2Sx1227_2

Sx1228_2

Exkurze do IQ Landie v Liberci

V pondělí 18.května 2015 jsme my, žáci ZŠ Měcholupy, v rámci projektu „Minipodniky“ vyjeli na další exkurzi. Tentokrát  do IQLandie v Liberci.

IQLandia je moderní science centrum pro děti i dospělé s deseti rozsáhlými interaktivními expozicemi, planetáriem a prvním humanoidním robotem v České republice.

S prohlídkou jsme začali na zvukové věži, která slouží také jako rozhledna. V další sekci jsme se dozvěděli, jak fungují věci, které doma běžně používáme, např. na jakém principu funguje lednička, mikrovlnka, záchod, televize, žehlička, myčka nebo i auto. Jinde jsme zas nahlédli do útrob lidského těla a zjistili jsme, jak naše tělo funguje.  Také jsme se tu seznámili s humanoidním robotem Thespianem. Popovídal si s námi, ale lze jej také ovládat a programovat pomocí dotykového displeje.

V expozici Geo jsme shlédli dokument o vývoji celého vesmíru od samého počátku. Až na samém dně IQLandie, v jejím sklepení, se nachází interaktivní expozice věnovaná geologii. Zde jsme zjišťovali, jak to vypadá v samém nitru naší planety. Neméně nás uchvátila i sekce Vodního světa. Měli jsme možnost si s vodou hrát a také s ní experimentovat.

Z exkurze jsme byli unešeni spoustou zajímavých a zároveň poučných expozic, kde jsme mohli hrou zkoumat věci, které nás obklopují. Určitě se sem budeme vracet.

Sx1122

Exkurze do Kunštátu

Ve středu 15.dubna 2015 se žáci zapojení do projektu „Minipodniky“ vydali na exkurzi výroby Studia keramiky do Kunštátu. Tradice hrnčířského řemesla je na kunštátsku více než 400 let. Některé keramické dílny zanikly, některé zůstaly jen pro soukromé účely a potěšení, některé setrvaly dodnes jako Studio keramika. Ta dodnes naplňuje požadavky a zakázky z nejbližšího okolí. Vyrábí se zde užitková bílo-režná keramika, která je točená na hrnčířském kruhu. Jde o kombinaci režného střepu a bílé glazury.

 Ve Studiu keramika jsme viděli krásné hrnky a podšálky, talíře, konvičky, vázy, máselničky, květníky a celé jídelní soupravy připravené na trh. Nejvíce nás zaujalo vytváření výrobků točením na hrnčířském kruhu. Hlínu točili zkušení hrnčíři s mnohaletou zkušeností a šlo jim to pěkně od ruky. My však víme, že to není práce jednoduchá a trvá mnoho hodin, než se ji člověk naučí.

Po shlédnutí keramické dílny jsme se vydali na zdejší rozhlednu. Bylo krásné slunečné počasí, takže jsme měli před sebou Kunštát jako na dlani a viděli jsme i daleké okolí.

I když do Kunštátu byla cesta dlouhá, exkurze se nám všem líbila. Přivezli jsme si z ní kromě hezkých zážitků i nějaké výrobky na památku a samozřejmě i inspiraci pro náš kroužek keramiky.

Sx804Sx805

Kontakty

ŠKOLA  OTEVŘENA

PO-PÁ  8hod. - 14hod.

Nejlépe po tel.domluvě

T +420 415 722 512

W www.zsmecholupy.cz

E cirova@zsmecholupy.cz

obec Měcholupy

www.mecholupy-sc.cz

projekt COMENIUS

http://amazingbook.serbis.fr/

Sdílejte s námi