Les ve škole škola v lese

Les je pro nás všechny místem pro hru i tvoření. Podílením se na tomto tématu si žáci vytvoří osobní vztah k rostlinám, živočichům a lesu jako celku.

Hlavním úkolem bude zkoumání lesa pomocí vlastního pozorování.  Získané znalosti uplatníme i v jiných ekosystémech a třeba nás to donutí starat se více o zelená místa v našem okolí.

Celým tématem nás provedou lesní skřítci.

Les-ve-skole-002Les-ve-skole-001

Naše dobrodružství začalo, když jsme od lesních skřítků dostali dopis. Stálo v něm, že jsou ztraceni v lese a žádají nás o pomoc. Prvním úkolem bylo založit vlastní KRONIKU LESA a vyplnit PĚTILÍSTEK na téma les. Několik ukázek uvádíme níže.

4-list-pros-14-list-pros-2

Naše práce na kronice pokračuje dál. Stále se snažíme svou prací pomoci skřítkům, kteří zabloudili v lese. Tentokrát jsme jim pomáhali doplnit informace o tom, kdo v lese bydlí a kde se skrývá, co všechno můžeme v lese jíst, koho tam najdeme, kdo se s kým kamarádí nebo kdo se koho bojí. Byla to opět velmi zajímavá práce. Už se těšíme na další dopis…

Img_20140213_080613Img_20140213_080709

Img_20140213_080730

Při oslavách Dne Země se stala pro některé čekaná, pro některé nečekaná věc. V lese blízko Holedeče byl nalezen již čtvrtý dopis od skřítků, kde nás znovu prosili o pomoc. Tentokrát jim hlavou vrtalo, kde lesní živočichové přebývají a čím se živí. Po návratu do školy jsme začali toto téma zpracovávat. Pravda, byla to trochu náročnější práce, ale šlo nám to rychleji, než jsme čekali. Každý si vybral jednoho ze zástupců živočichů a zařadil se k příslušné skupině – zde stromu. S pomocí textů jsme zpracovali pracovní listy a pomohli tak skřítkům v jejich poznávání lesa. I pro nás bylo toto poznávání velmi zábavné (Zahráli jsme si scénku – Den v lese.) i poučné (Věděli jste například, že kuny si nejvíce pochutnávají na veverkách?)

Cerna_1Cerna_2

Cerna_3Cerna_4