Kolik škola vyprodukuje odpadu

Pokaždé, když naše škola dělá analýzu ekologického stavu školy v oblasti odpadů, nedokážeme odpovědět na otázku, kolik škola vyprodukuje odpadu za den, týden...rok. Proto jsme se rozhodli, že se to pokusíme zjistit. Naše sledování se zaměří nejen na směsný komunální odpad, ale také na množství vyprodukovaných směsných plastů, separovaného papíru a skla. Spolupracovat s námi budou paní uklízečky a ekolog firmy, jež v obci sváží odpad. Sami jsme zvědaví, k jakým výsledkům se dobereme.

Dsc00862Dsc00872

Dsc01030_2

Od října sledujeme produkci odpadů ve třídách a sborovně školy. Každý den zapisujeme, kolik kýblů odpadu paní uklizečky vysypou.Odpad vždy před vynesením do kontejneru vážily. Mohli jsme tak spočítat, že za měsíc říjen jsme vyprodukovali zhruba 50kg směsného odpadu, což je v průměru 2,4 kg za jeden školní den.

Podle dalšího zapisování jsme zjistili, že průměrné množství odpadu za den se nemění. Zaměřili jsme se nyní na produkci směsných plastů. Měsíčně ve škole vyprodukujeme 2 žluté pytle směsných plastů. K tomu ale musíme připočítat další 2-3, které pochází ze školní kuchyně spolu s 2 oranžovými pytli (tetra pack). V dalších měsících se zaměříme na váhu směsných plastů, abychom výsledky mohli zprůměrovat.

Vážením směsných plastů jsme zjistili, že pytle jsou sice poměrně velké, ale plasty jsou lehké. Jeden žlutý pytel směsných plastů váží v průměru 2,5 kg. Vzhledem k tomu, že měsíčně škola i se školní kuchyní vyprodukuje v průměru 5 těchto pytlů, je to zhruba 12 kg separovaných plastů, které lze dále recyklovat.

Vyhodnocení:

P1000698 P1000696