Školní podpora pro žáky

001_19

festival očima generací

Mecholupy-1

Projekt 2017

Hertz1

Projekt InduCult2.0

Inducult2-0_rgb

001_21

001_12

Logo-ps-2015

Naše škola


Fotogalerie

Projekty školy

Barevne-samostatne Logo1_4 Logo2  
Ovoce do škol

Logo

Multipolis

Projekt-z5

Logo_jednobarevne

Recyklohrani-150x134

Ps2013b

Srdce

TOPLIST

TOPlist

 

 

 

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Počasí

HledatŠkolní rok 2013/2014

Žáci ZŠ Měcholupy se školili  v Nesuchyni

„Místní ekologická konference“, které se naši žáci zúčastnili v loňském školním roce, měla velký úspěch. Po té proběhla ze strany dětí podpisová akce, aby dokázaly, že si vše přejí zažít znovu. Proto Občanské sdružení Měcholupy 2012, Obec Měcholupy a ZŠ Měcholupy za finančního přispění Ústeckého kraje zorganizovaly „Navazující místní ekologickou konferenci“. Letošní konference se konala 12. – 13. září opět ve školicím středisku v Nesuchyni. Tentokrát se ji zúčastnili žáci 2. – 9. ročníku, včetně školního ekotýmu a žákovského parlamentu. Ani letos nechyběly kvalifikované přednášky. O problematice odpadového hospodářství v obci mluvila starostka obce Měcholupy Dis. Doris Černíková. Díky přednášce pana Petra Jandy si žáci uvědomili, jak mohou pomáhat či naopak znečisťovat živly jako je voda, vzduch, půda a samotné prostředí. Nutno dodat, že žáci dospěli k tomu, že poměr toho, co může ničit a pomáhat, byl vyrovnaný. Během workshopů ekotým vypracoval analýzu školy v oblasti vody, energie, prostředí školy a odpadů. Na základě této analýzy vypracoval kladné a záporné stránky školy. Ostatní skupiny se věnovaly například „geokešinku“. V závěru dne přišel zasloužený odpočinek v podobně bowlingu či návštěvy bazénu. Domů všichni odjížděli unavení, ale plní zážitků a nového poznání.

MĚCHOLUPSKÁ DRAKIÁDA

V pátek 20. září se uskutečnila tradiční podzimní drakiáda. Jelikož jsou s předvídáním podzimního počasí neustálé potíže, dohodli jsme se tentokrát, že dětem uložíme připravené draky ve škole a termín drakiády  přizpůsobíme slunci a větru. Vše jsme tedy mohli dokonale naplánovat. Po druhé vyučovací hodině žáci I. a II. stupně vyrazili za školu na fotbalové hřiště, kde si nejdříve mnohé draky poskládali, či navázali na připravené provázky. Vítr nebyl zpočátku dost silný, ale nikomu to nevadilo. Děti byly plné elánu a výdrž, kterou při běhu projevovaly, byla úctyhodná. Při prohánění draků zažily děti hodinu intenzivního tělocviku s chvilkami na odpočinek, ve kterých opravovaly přetržené provázky, nebo vyztužovaly přelomené špejle v konstrukcích draků různými náhražkami, např. klacíky. Starší žáci často pomáhali mladším v nadhazování draků do výšky i při drobných opravách a rozmotávání provázků. Všem se drakiáda líbila a doufáme, že se tak vydaří i ta příští.

                                                          Mgr. Helena Gondeková

Zasaď strom pro mír

Základní škola Měcholupy se zapojila do kampaně Plant a Tree for Peace. Symbolické sázení stromů Plant a Tree for Peace, neboli Zasaď strom pro mír, je součástí roční kampaně na podporu životního prostředí a míru na celém světě. Světový den míru se každoročně slaví 21. Září. Protože tento den letos připadl na sobotu, sázeli jsme strom již den předem. Společně s ekotýmem školy a ostatními žáky 2. stupně jsme před školou zasadili javor babyku.

Strom je pro nás symbolem života, čistého ovzduší a dlouhověkosti. Připomíná nám přírodu a to, jak je důležité chránit životní prostředí. Kořeny stromů také odkazují na spolupráci mezi školami po celém světě.

Harmony Quartet na ZŠ Měcholupy

V pondělí 23. září žáci naší školy shlédli výchovný koncert Harmony Quartet. V rámci výuky se seznámili s různými druhy zobcových fléten, saxofonů, klarinetem a basklarinetem. Dozvěděli se o historii nástrojů, o jejich uplatnění a využití v praxi a také o technice hry na tyto nástroje. Celý výklad byl založený na aktivním poslechu populární hudby a vlastním zapojení žáků do akce. Během pořadu si žáci zasoutěžili a nechyběly ani sladké odměny. Celá akce se všem moc líbila a děti nejen pobavila, ale také obohatila.

                                                            Mgr. Helena Gondeková

Sportovní odpoledne

V neděli 29. září se v rámci inkluze uskutečnilo na školním hřišti zábavné sportovní odpoledne. Děti si v krásném slunném počasí zasoutěžily v různých sportovních aktivitách a nechybělo ani opékání buřtů. Vše se náramně vydařilo a všichni přítomní si pochvalovali dobrou náladu a pohodu.

                         Mgr. Helena Gondeková

 

Hurá do kina

V pátek 4. října se celá naše škola vydala do kina v Blšanech na populární komiksový seriál ČTYŘLÍSTEK, který oslavil letos už 40 let od svého „narození“, prvního vydání kresleného příběhu autora a výtvarníka Jaroslava Němečka. Teprve nyní se však Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík dostávají na filmové plátno – a to v dobrodružném příběhu autorů Josefa a Hany Lamkových, dynamickém, vtipném, moderním se spoustou humorných a gagových situací, nečekaných zápletek a překvapení. Dětem se komedie líbila. Po příjezdu do školy každá třída pokračovala ve výuce dle rozvrhu.

                                                          Mgr. Helena Gondeková

MISE PLUS + Bezpečné setkání s elektrickou energií v Měcholupech

Právě takové setkání se odehrálo v E.ON Energy Trucku, který přijel před ZÁKLADNÍ ŠKOLU do Měcholup. Toto mobilní vzdělávací centrum připravilo pro děti prvního stupně vzdělávací program AKUPLUS+PRO MLADÉ KOUZELNÍKY. Žáci se hravou formou seznámili se základními informacemi o elektrické energii a jejím významu pro člověka. Některé úkoly plnili na interaktivní tabuli, jiné si vyzkoušeli v připraveném trucku e.onu. Opravdu s velkým nadšením plnili řadu nelehkých úkolů, aby se z nich nakonec stali agenti a mohli začít bojovat s Energožrouty. Na závěr složili zkoušky agenta misePlus+ a byli odměněni krásnými dárečky. Cílem programu  bylo seznámit žáky, jak vzniká elektrická energie, jak se vyrábí a putuje z místa výroby až k zásuvkám jejich domova, jak s energií zacházet, ale také jak s energií šetřit a alternativně ji získávat. Program se všem líbil. Byl pro naši „EKOŠKOLU“ velmi přínosný. Prvořadým úkolem je totiž šetřit elektrickou energii a tím chránit naše životní prostředí!!

                                                    Mgr. Helena Gondeková   

  

  

VÝUKA MULTIKULTURNÍ VÝCHOVY NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE V MĚCHOLUPECH

Ve spolupráci s občanským sdružením Oberig se žáci II. stupně účastnili projektu „Interkulturní dialog ve škole". Cílem přednášky multikulturní výchovy bylo přiblížit tématiku integrace cizinců prostřednictvím otevřené diskuse s účastí cizince z řad mládeže dlouhodobě či trvalé žijícího v našem regionu. Žáci získali informace o cizinecké problematice, vysvětlení základních pojmů: migrace, integrace, asimilace, multikulturalismus, cizinec, menšiny apod. Také anonymně vyplnili anketu, kde odpovídali na stejné otázky jako účastníci videodokumentu „Jsme stejní jako Vy?" Určitě se podařilo alespoň trochu poodhalit vnitřní svět mladých cizinců a poukázat na to, že nejsou tak odlišní, jak se možná na první pohled zdá. Akce byla zajímavá, pro žáky velmi poučná.

                                                       Mgr. Helena Gondeková

Žáci ZŠ Měcholupy byli v Uhelném Safari

Ve středu 16. října se žáci Ekotýmu v rámci environmentální výchovy, zúčastnili exkurze do Uhelného Safari. Navštívili unikátní díla v těžebních lokalitách Československé armády a Vršany na Mostecku. Zhlédly Hipodrom, skládkové stroje, vyhlídkové terasy lomu Vršany, těžbu uhlí rýpadlem KU 500 nebo KU 800, ukládání nadložních zemin, přepravu uhlí a skrývky pomocí dálkové pásové dopravy. Všem žákům i pedagogickému doprovodu se exkurze velmi líbila. Dozvěděli se velmi mnoho nových věcí, hlavně o povrchové těžbě a velkostrojích, které ji provádějí. Byl to velice příjemně prožitý den, ve kterém se dozvěděli mnoho nového.

                                                                  Mgr. Helena Gondeková

Vůně koláčů se nesla celou školou

Koláčobraní patří neodmyslitelně mezi tradiční akce naší školy. Již od rána se po škole rozléhala příjemná vůně lahodného pečiva. Na letošní 6. ročník bylo přihlášeno celkem 47 koláčů, dortů, zákusků i slaných pochoutek. Podmínkou účasti bylo odevzdání zalepené obálky, která obsahovala recept se jménem, adresou a telefonem hospodyňky. Zájem o ochutnávku a hodnocení koláčů byl jako vždy velký.  Odborná porota, která byla složená ze zástupců školy, obce, žákovská porota složená z žáků školy a další účastníci ochutnávky měli nelehký úkol. Dobrý koláč musí krásně vonět, mít příjemnou chuť a také spoustu nádivky. Po sečtení žetonů, bylo jasno a pět vítězů obdrželo krásné ceny (keramické nože, toustovač, pánev, váhu..). Ale nikdo snad nebyl smutný. Užili jsme si spoustu zábavy a skvěle si při tom pochutnali. Takže děkujeme všem hospodyňkám, bez Vašich dobrot bychom se již po šesté v dnešní uspěchané době nesešli!

                                       Mgr. Helena Gondeková

KONEČNÉ VÝSLEDKY:

Mandová Michaela Čtyřlístek 42
Mahnerová, Vestfálová Tiramissu 40
Zwerenzovi Václav a Filip Straciatella 34
Mgr. Brejchalová Marie Medovník 25
Romová Drahomíra Pirohy 19
Dosedlová Anetka Sušené švestka v čokoládě 16
Matějovicová Pavla Banánové řezy 16
Brezáni Veronika Bounty řezy 15
Jitka AŠ ! Tvarohový moučník 15
Ing. Frýbová Štěpánka Smajlíci 14
Kolcunová Michaela Makový koláč 14
Daňková Jana Nugátové řezy 13
Bočkaiová Andrea Srnčí hřbet 13
Kolcunová Míša s mamčou Křehký tvarohový koláč 12
Matějovicová Pavla Ovocné dortíčky 11
Mgr. Jindřichová Iveta Žloutkové řezy 11
Michaela D. + Šichová Betti Klášterní řezy 11
Brezáni Michaela Karamelové řezy 9
Mgr.Šnajdrová Miroslava Čokoládový cuketový moučník 9
Procházková Jana Povidlové rohlíčky 6
neznámý autor   6
neznámý autor   6
Němcová Nikola Raffaello řezy 6
Cíglová Klára Ořechová kolečka 5
Augustinová Jaroslava Tvarohový moučník 5
Kolcunová Míša s mamčou Křehké makové rohlíčky 5
neznámý autor   5
Dosedlová Zdeňka Jablečné- povidlové taštičky 5
Kutílková Otílie Dort s borůvkovýn krémem 5
Levá, Poláková, Vršková Míša řezy 5
Svítková Hana Bábovka 4
Matějovská Anna Brněnský dort, roláda 4
Dis. D. Černíková Dort  Srdce 4
Hodíková Lucie Roláda s příchutí koňaku 3
Švehlová Kamila Jablečník 3
neznámý autor   3
Marcaník Lukáš Roláda  3
Marcaníkovi kluci Koláče 2
Budějská Marie Taštičky 1
Berka Vladimír Bábovka 1
Mgr. Černá Jaroslava Sladkost 1
Špidlíková, Zelenková Ořechový dort 1
Netopil Martin Jemná perníková buchta 1
Ing., Bc. Dosedla Zdeněk, Ph.D. Hruškový koláč 1
Moravcová Kristýna Kokosový koláč 1
Marcaník Tadeáš Ovocný koláč 1
neznámý autor   1

Navštívili jsme Poslaneckou sněmovnu v Praze

        Ve čtvrtek dne 7.11.2013 jsme navštívili Poslaneckou sněmovnu v Praze. V rámci výuky občanské a rodinné výchovy jsme se seznámili s prostorami budov Poslanecké sněmovny. V informačním středisku se nás na pozvání ujal europoslanec Jaromír Kohlíček, který nás provedl prostorami sněmovny. Zhlédli jsme významné prostory s výkladem, která zahrnovala  návštěvu předsálí, galerii hostů v hlavním zasedacím sále a přilehlých prostor. Měli jsme též možnost  nahlédnout do některé ze zasedacích místností.

          Poté jsme se vydali na procházkou  Prahou. Byli jsme na Pražském hradě a viděli výměnu hradní stráže, pak jsme sešli na Karlův most a zastavili se u Orloje na Staroměstském náměstí. Pěkné počasí jenom umocnilo zážitky, které žáci dnes zažili. 

 

 

Přespání ve škole

V úterý po 17 hodině se před školou ZŠ Měcholupy začaly opět shromažďovat děti z druhé třídy.  A kupodivu se do školy těšily! Nejdříve si šly své batohy odnést do třídy a připravit "spaní", rozložit si karimatku pod spacák. Po společné večeři se hrály hry na stmelení kolektivu a zlepšení vztahů ve třídách. Po sedmé hodině začala vytoužená PYŽAMOVÁ PÁRTY a děti začaly řádit. Nechyběla polštářová válka ani hlasitý pozdrav na chodbě školy. Tancovalo se, zpívalo, soutěžilo a samozřejmě také mlsalo. Překvapením byla večerní procházka ke KŘÍŽKU, kde žáci absolvovali krátkou stezku odvahy. Byla trochu strašidelná, ale všichni ji statečně zvládli. Po večerní hygieně se všichni zachumlali do svých pelíšků, ještě chvilku špitali se svým kamarádem či kamarádkou, a po té usnuli tvrdým spánkem. Ráno, po brzkém probuzení, se všichni dosyta nasnídali, uklidili své pelechy a pokračovali ve vyučování. Jakékoliv školní spaní je něco netradičního, co se jen tak nezažije. Žáci spolu s třídní učitelkou strávili odpoledne, večer a ráno ve škole. Hráli hry na stmelení kolektivu a zlepšení vztahů ve třídách. Byly posíleny pozitivní vztahy, které v konečném důsledku vedou k odstranění napětí mezi jednotlivými skupinami a k vytvoření pozitivní atmosféry pro výchovu a vzdělávání. Ranní probuzení na tvrdé podlaze nebylo zrovna příjemné, přesto se spaní ve škole všem velmi líbilo.

                                                           Mgr. Helena Gondeková

Dýňová mánie na měcholupské základní škole

Ve středu se na naší škole konal již pátý ročník podzimního Dýňobraní. Škola se po prvním zvonění přeměnila na tvůrčí dílnu, ve které vznikala díla hodná mistrů řezbářského umění. Žáci vyřezávali z dýní nejroztodivnější strašidla a mohli předvést svou šikovnost a nápaditost. Vyřezávali z dýní strašáky a zdobili je listy, bobulemi, kaštany, šípky, různými druhy zeleniny… Děti z vyšších ročníků vytvářely lampióny, skládané dýně z papíru, procvičovaly si učivo v pracovních listech s Halloweenskou tématikou, vymalovávaly omalovánky a  dělaly spoustu dalších zajímavých činností. Děti vytvořily velice zdařilá strašidla. Pracovaly s velkým nadšením a fantazií. Dík patří „deváťákům“ za jejich pomoc mladším žáčkům. Celodenní program ve škole vyvrcholil podvečerním zapálením svíček a výstavou zdobených dýní, které byly umístěny k hlavnímu vchodu do školy, aby si je mohli prohlédnout ostatní žáci, rodiče i další návštěvníci školy.

                                Mgr. Helena Gondeková

Žáci ZŠ Měcholupy na hodině etické výchovy

V pondělí 18. listopadu 2013 se žáci 2. stupně zúčastnili v rámci etické výchovy kulturního představení v Městském divadle v Žatci "Ten Trapas nepřežiju! Herečka Michaela Dolinová a Ladislav Ondřej, známý například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, v představení připomněli žákům vtipnou a zábavnou formou zásady společenského chování při představování, v komunikaci, na oslavě apod. Ladislav Ondřej ztvárnil postavu osmáka Karla Loudy, který právě přišel do nové školy v novém městě a bál se nového kolektivu, učitelů, sousedů a holek. Na pomoc mu ale přišla paní Ry-po-sluch, tedy Rychlá pomoc slušného chování v podání Michaely Dolinové a ukázala mu, jaké dělá chyby. Navzájem se poznávali a měnili. Z přísné dámy se stala rozverná paní, a z méněcenného kluka mladý muž s rozhledem.  Rychlá pomoc slušného chování v autě, na rautu, v kině i na schůzce se žákům líbila a určitě jim někdy v budoucnu pomůže!!

                                 Mgr. Helena Gondeková

Žáci Měcholupské základní školy společně bubnovali

V rámci prevence proti šikaně a agresi si žáci naší školy dne 26. listopadu v úterý vyzkoušeli skupinové bubnování pod vedením vyškoleného facilitátora Tokhiho. Děti se bavily a hlavně měly možnost si samy nástroje osahat i vyzkoušet. Byla to silná show, která žáky naprosto strhla ke spontánním reakcím, týmové spolupráci a dodala všem mnoho energie. Mimo klasických rytmů Samba baterria se hrály i moderní beaty, inspirované například hip hopem, r´n´b, případně groovy a rytmy původem ze všech koutů světa. Díky pestrému rozsahu rytmů se dokázali spojit školní fanoušci různých hudebních stylů. Byla to opravdu skvělá akce.

                      Mgr. Helena Gondeková

ČERTOVSKÝ PÁTEK NA MĚCHOLUPSKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLE

V pátek 6. prosince celá škola navštívila obecní kino Blšany, kde žáci zhlédli americký, komediální animovaný film Rebelka. Když se žáci vrátili z kina do školy, ozývalo se po chodbě řinčení řetězů a blekotání čertů. Ani letos Mikuláš nezapomněl se svými hodnými pomocníky anděly a strašidelnými čerty zastavit v naší školičce a rozdat odměny hodným dětem či postrašit ty zlobivější. Vypadali hrozivě, ale protože máme ve škole samé „hodné“ děti, nikoho neodnesli. Děti zazpívaly Mikulášovi písničku, přesto je čerti odměnili šmouhami od pekelného mouru na obličeji. Opět se všem dnešní den velmi líbil.

                      Mgr. Helena Gondeková

Školní komunitní biozahrada na ZŠ Měcholupy

V rámci projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR byla na naší škole vybudována zcela originální ekologická biozahrada. Princip spočívá ve využití přirozených biologických podmínek, kdy se jednotlivé plodiny vzájemně pozitivně ovlivňují a jejich výsledkem je přírodní prostor pro pěstování plodin a zároveň klidová zóna. Biozahrada je určena široké veřejnosti jako relaxační oblast navazující na současnou botanickou zahradu a areál minigolfu na naší škole. Biozahrada byla vybudována svépomocí, kdy žáci školy pod odborným dozorem zkušených pedagogů zcela samostatně navrhli její uspořádání a taktéž celý projekt sami vybudovali. Biozahrada má kromě jiného za úkol upevnit komunitní vztahy v obci a podpořit spolupráci žáků školy a seniorů z obce. V dalším období budeme nadále pracovat na jejím širším využití, ale především na pravidelné údržbě. Zahrada je v současnosti zazimována a další aktivity budou probíhat od jarních měsíců roku 2014. Zároveň srdečně zveme široku veřejnost k návštěvě našeho školního areálu zaměřeného na ekologii a její aplikace v životě školy a obce Měcholupy.

Zdeněk Dosedla, ředitel školy

 

Měcholupští žáci jeli do knihovny a do muzea

V úterý 3. prosince se vypravili žáci druhé třídy na předvánoční vzdělávací výlet do Žatce. První zastávka vedla do Městské knihovny v Žatci. Paní knihovnice Blanka Peteříková si připravila povídání o vánočních  zvycích a tradicích. Děti si poslechly vánoční koledy a čtenou pohádku od Františka Nepila „Jak Štuclinka a Zachumlánek slavili Vánoce“. Na náměstí Svobody si prohlédly dřevěný betlém u vánočního stromku. Další cesta vedla do Regionálního muzea K. A. Polánka, kde si prohlédly putovní výstavu „Fenomén Igráček.“ Na výstavě děti vyplnily hrací kartu se šesti otázkami. Pokud odpověděly správně, budou zařazeny do slosování. Na konci výstavy budou vylosování výherci, kteří získají Igráčkův kufřík dle vlastního výběru. Některé z dnešních variací Igráčka si děti mohly přímo na výstavě osahat a hrát si s nimi v herně ve vestibulu muzea. Pan průvodce Mgr. Miroslav Černý také ukázal dětem stálou expozici s názvem „Pravěk středního Poohří“. Kladl dětem otázky k tématu a nutil je tak přemýšlet. Vyzkoušely si řezání provázku pomocí kamenného nástroje a byly překvapeni, jak rychle to jde. V expozici si ještě umlely obilí prvním a nejprimitivnějším „mlýnkem“ v zrnotěrce  a na rotačním mlýnku. Dětem se výstava líbila, prohlédly si staré hračky rodičů, zasoutěžily si hrou na pantomimu, pohrály si, povídaly si o povolání svých rodičů a také o povolání, která by chtěly v dospělosti vykonávat. Cesta domů uběhla rychle, každý byl plný dojmů a zážitků.

                   Mgr. Helena Gondeková

ZŠ Měcholupy ukončila pilotní projekt "Smlouvy s rodiči"

Naše škola se, jako jedna z 54 vybraných škol v ČR, aktivně zapojila do pilotního ověřování projektu MŠMT IVýP (Individuální výchovný program), známější pod názvem "Smlouvy s rodiči". Jedná se o zcela novou formu aktivní spolupráce školy a rodiny žáka, jejichž cílem je najít řešení výchovných problémů žáka a současně sloužit jako prevence těchto problémů. Projekt je založen na hlubší a aktivní spolupráci rodiny, školy a ostatních orgánů a institucí. IVýP je dohoda se zákonnými zástupci žáka, u něhož se opakovaně objevují výchovné problémy, přestupky proti školnímu řádu nebo pravidlům školy, které negativně působí na proces vzdělávání konkrétního jedince nebo celé třídy. Tento plán se vytváří v situaci, kdy běžná opatření nevedou k nápravě vzniklých problémů a obsahuje reálné úkoly a závazky pro školu, rodiče i samotného žáka.

Cílem daných opatření je řešit veškeré problémy již v zárodku a za aktivní podpory rodičů. Jednotlivé kroky řešení problému jsou zaznamenávány do formuláře a nadále vyhodnocovány na společných schůzkách zástupců školy a rodičů. Při každé schůzce se stanoví postup řešení a úkoly pro všechny zainteresované strany (zákonné zástupce, učitele, žáka). V předcházejícím období jsme aktivně řešily problémy jednoho žáka a lze konstatovat, že aktivní spoluprací školy a rodiny se vzniklý problém vyřešil a žák se zapojil do vzdělávacího procesu a vzniklé problémy se podařilo odstranit. V současnosti škola pracuje na dvou dalších IVýP a současný stav signalizuje, že i v těchto případech je tato dohoda přínosem.

Cílem je nabídnout žákům a rodičům takovou podporu a řešení situace, které by vedlo k odstranění nežádoucích jevů. To je možné pouze za předpokladu spolupráce školy, rodiny i všech zainteresovaných orgánů a institucí.

 

Zdeněk Dosedla – ředitel školy

 

Romantická předvánoční atmosféra v historické Praze

V sobotu 14.prosince se uskutečnil zájezd na VÁNOČNÍ TRHY do Prahy, který pořádala obec Měcholupy společně se Základní školou Měcholupy. Praha bezesporu patří k nejkrásnějším a nejromantičtějším městům světa a zvlášť v adventním období. V předvánočním shonu určitě všem dodaly vánoční trhy svými stánky se stylovým vánočním zbožím, betlémy, punčem a vánočními koledami adventnímu času alespoň trochu vánoční romantiky a nostalgie.

            Mgr. Helena Gondeková

Vánoční pečení na ZŠ Měcholupy

Již čtvrtým rokem se stalo tradicí, že žáci 9. ročníku na základní škole v Měcholupech pečou vánočky. Dle tradičního receptu si připraví těsto a upletou tradiční staročeské vánočky, letos jich upekly celkem třináct. Na vánočky spotřebovali, kromě ostatních surovin, celkem 7kg mouky a 20 vajec. Největším oříškem jako každoročně bylo jejich pletení, nejdříve čtyři prameny, poté tři a na vršek dva spletené prameny těsta. V letošním roce se na pečení vánoček nejvíce podíleli žáci Eva Cibulková, Tomáš Novotný, Eliška Mahnerová a Dominika Vestfálová. Všechny upečené vánočky jsou určeny pro žáky naší školy, každá třída obdrží jednu krásnou vánočku a na vánoční besídce si ji žáci společně s třídní učitelkou sní. Přejeme dobrou chuť.

Dsc05243

                      

Měcholupský vánoční jarmark

Ve středu 18. prosince uskutečnila ZŠ Měcholupy společně s obecním úřadem a občanským sdružením MĚCHOLUPY 2012 na návsi již 6. vánoční jarmark. Sešli se zde nejen žáci školy, rodiče, příbuzní a učitelé, ale i mnoho dalších návštěvníků a společně přivolali krásnou atmosféru nadcházejících svátků. Každý si přitom mohl přijít na své. Žáci všech ročníků pod vedením svých třídních učitelů prezentovali na prodejním stánku své výrobky s vánoční tématikou. A bylo opravdu z čeho vybírat! K zakoupení byly originální ozdoby z papíru, korálků a stuh, adventní věnce vyrobené z přírodnin, perníkové a skleněné svícny, voňavé svíčky z medových pláství, tašky, pohlednice a přání, zápichy do květináčů, stromečky, papírové hvězdy, keramika, vyšívané ubrusy a další dekorační předměty. Vařil se čaj, káva, pravý vánoční punč, svařené víno a ochutnávalo se cukroví či zabijačkové speciality. Vše ke spokojenosti všech zúčastněných a k navození blížícího se adventu. Nechybělo vánoční vystoupení dětí ze školy, ani mimořádná výherní tombola. Chtěla bych toutocestou ještě jednou poděkovat všem dospělým i dětem, kteří se podíleli na přípravě jarmarku a s velkou radostí vyráběli a prodávali nejrůznější předměty. A také všem, co nás podpořili svojí návštěvou a slovy uznání. Již nyní se těšíme na příští, už sedmý vánoční jarmark a přeji všem, aby se vydařil tak jako ten letošní.
                             Mgr. Helena Gondeková

V základní škole Měcholupy táhnou za jeden provaz – tedy lano

Poslední školní den letošního roku, letos již popáté, se sešla celá Měcholupská škola, aby se všichni zúčastnili tradičního vánočního přetahování mezi učitelským sborem a žáky devátého ročníku. Na každou stranu lana se letos postavilo po dvanácti aktérech této tradiční vánoční akce.  Atmosféra byla nabitá očekáváním a ve vzduchu viselo napětí a očekávání vítězství na obou stranách lana. Pak to všechno začalo, všichni tahali, jak jen mohli, ale vítězství se klonilo každou chvíli na jednu stranu, nakonec se ukázalo, že letošní deváťáci byli nad síly pedagogů. Radost vítězů byla veliká a odměnu, krásný dort, si opravdu zasloužili. Je nutné však poznamenati, že se ukázali jako opravdoví sportovci a polovinu výhry darovali poraženým. Jak již je na naší škole tradicí, není důležité, kdo zvítězil, ale že se povedlo upevnit krásné vztahy uvnitř školy. Všem zúčastněným děkujme a těšíme se již na další ročník – osmáci třeste se!

 Dsc05307

Zdeněk Dosedla – ředitel školy

V Základní škole Měcholupy se konal zápis prvňáčků

Zápis do první třídy pro školní rok 2014/2015 probíhal jako vždy v příjemném prostředí naší školy. Rodiče vyplnili formuláře a hovořili se členy pedagogického sboru, kteří odpovídali na jejich případné dotazy. Při přijímání se snažil každý budoucí prvňáček nakreslit obrázek, zazpívat písničku, nebo zarecitovat básničku. Absolvoval i pohovor s paní učitelkou, kde plnil různé zajímavé úkoly. Mezi hlavní úkoly, které měly prověřit připravenost a znalosti budoucích žáků patřilo například vybarvování, kreslení postavy, počítání prvků, znalost číslic, poznávání geometrických tvarů a barev. Zápis byl velmi úspěšný, budoucím prvňáčkům se dařilo. Celkem bylo zapsáno 16 žáků do první třídy a šest žáčků do přípravného ročníku. Jako poděkování i odměna za aktivitu a skvělou spolupráci si každý odnesl malý dárek. Přejeme všem budoucím prvňáčkům, aby se jim ve škole dařilo a líbilo, a aby jim i jejich rodičům přinášela škola více radostí než starostí. Pokud má někdo z rodičů zájem ještě přihlásit dítě do první (nebo přípravné) třídy na naši školu, je možné kontaktovat vedení školy a projednat případné přijetí.

                                          Mgr. Helena Gondeková

ZŠ Měcholupy se účastní mezinárodní fyzikální soutěže KVARK 2014

Žáci II. stupně se rozhodli zapojit do mezinárodní fyzikální soutěže  Pohár vědy KVARK 2014. Posláním projektu je probudit všeobecný zájem o studium vědních a technických oborů a mladou generaci motivovat k zájmu o předměty fyziky, chemie a matematika.

 V průběhu měsíců leden – duben budou řešit úkoly technického a přírodovědného charakteru. Pokusí se obstát v konkurenci a probojovat se do finále v červnu 2014 v Nymburku. Cílem Poháru vědy – Kvark 2014 je, mimo jiné, přenesení téměř veškeré experimentální činnost na žáky, nikoli na učitele. Tento ročník soutěže bude probíhat v průběhu celého školního roku 2013/2014 pod názvem KVARK 2014 za účasti médií, veřejnosti, zahraničních partnerů a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Držme jim palce!!! www.poharvedy.cz

                                                             Mgr. Helena Gondeková  

   

Europoslanec navštívil měcholupskou základní školu

V pondělí 10. února se žáci čtvrté až deváté třídy zúčastnili besedy s europoslancem Ing. Jaromírem Kohlíčkem, CSc.. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavého o výrobě a zpracování skla. Beseda byla velmi poučná a žáci si odnesli spoustu nových vědomostí.

                             Mgr. Helena Gondeková

Dívka roku 2014 z měcholupské školy

 V sobotu 22. 2. 2014 se žákyně naší školy zúčastnily soutěže Dívka roku 2014. Naše odvážné slečny si vyzkoušely, jaký je to pocit stát před zaplněným sálem, a dokázaly si, že i tréma se dá zvládnout. Titul Dívka roku 2014 si vybojovala Klárka Zelenková a Miss sympatie Otílie Kutílková. Také Dominika Vestfálová získala krásné čtvrté místo. Všem třem dívkám moc gratulujeme!! J

                                           Mgr. Helena Gondeková

Žáci Žákovského parlamentu vymalovali školní klub

       V době jarních prázdnin se naši žáci nenudili. Sami se nabídli, že si svépomocí vymalují školní klub. Navrhli si, jak interiér bude vypadat, barvy si sami namíchali a vymalovali. Potom po sobě vše vzorně uklidili, položili koberec a rozestavěli nábytek. "Hlavně pozor na televizor": slyšeli jste při instalaci na stěnu. Přesadili květiny, natřeli topení. Ve finále si sestavili "Desatero školského klubu", které budou plnit. Citujeme:

                 1. Budu se zde vzdělávat!

                 2. Budu si zde hrát a bavit se!

                 3. Budu chránit majetek ŠK!

                 4. Budu se zde chovat slušně!

                 5. Budu pomáhat těm, kteří mne o to požádají ve vzdělávání!

                6. Bude- li zde někdo ničit majetek, oznámím to!

                7. Budu zde udržovat pořádek!

                8. Budu dodržovat základní pravidla hygieny a zdraví!

                9. Budu si vážit a opatrovat ŠK, který máme k dispozici v době volna!

              10. Budu vypůjčený materiál po sobě uklízejí a chovat se k němu šetrně!

Žáci ZŠ Měcholupy jeli do IQ parku Liberec

Ve čtvrtek 27. února měcholupští žáci vyjeli do jedinečného interaktivního zábavného centra mimoškolního vzdělávání v Čechách IQ PARK LIBEREC. Po dlouhé tříhodinové cestě všichni vystoupili před centrem Babylon v Liberci.  V místním IQ parku žáci prožili tři skvělé hodiny ve světě techniky, ale i sportu. Hned u vstupu měli možnost si vyzkoušet trenažér sjezdu na lyžích, v přízemí si zapumpovat a roztočit vodní turbíny. V dalších patrech našli názornou pomůcku pro pochopení pythagorovy věty, spoustu exponátů od fyziky, přes přírodovědu a zeměpis až po chemii. Vše je zpracováno zábavnou a snadno pochopitelnou formou, a proto si každý našel něco, co se mu líbilo. Vyzkoušeli si svoji rychlost v běhu, svoji odvahu při prolézání trubkovou soustavou, sílu při zvedání sebe sama na kladce, své logické myšlení při řešení mnoha úloh, rébusů a hlavolamů, kladkostroje, statickou elektřinu, noční vidění, atrakce z říše lidské anatomie, vodní hrátky, rotující válec, jízdu na invalidním vozíku, mnoho hlavolamů, nebo se stát moderátory počasí. Ale všichni byli hlavně nadšeni ze zrcadlového bludiště zakončeného obřím rotujícím válcem s hvězdnou oblohou. Ti statečnější si obojí prošli i několikrát. Domů všichni jeli plni nových poznatků a zážitků.

                                       Mgr. Helena Gondeková

Vítání jara 2014 v Měcholupech

Vítání jara spolu s vynášením zimy (Smrti, Smrťáka, Moreny či Morany) má svůj původ již v pradávných slovanských rituálech. I tehdy byly hlavními aktéry slavnosti děti a mládež, které zaháněly zimu vhozením symbolu smrti do vody, svržením ze skály či spálením. Celý průvod byl doprovázen říkadly a písněmi, které vítaly jaro a vyháněly zimu pryč. Zvyk se v téměř nezměněné podobě udržel v mnohých krajích až dodnes. Také naše škola se snaží tuto tradici zachovat, a tak každoročně vyrážejí žáci naší školy k potoku Blšanka, aby tam za mohutného skandování a halasu vhodili Morenu a přivítali tak jaro. Stejně jako každý rok, tak se i letos žáci pod vedením svých vyučujících sešli na dvoře školy, aby nastávajícímu jaru zazpívali společně jarní píseň. Následoval průvod všech tříd, v jehož čele děti nesly na dřevěné tyči figurínu Morenu, přísnou a spravedlivou vládkyni nevlídné zimy, aby ji zneškodnili.  Na mostě naposledy na rozloučenou žáci zazpívali Volání jara a pak vhodili Morenu do vody, aby s sebou odnesla zimu, ale i nemoci a nečisté síly. Cestou zpátky do školy mladší žáci s nadšením pozorovali první stébla zelené travičky a probouzející se kvítky prokřehlých květinek. Žáci II. stupně ještě posbírali odpadky do připravených pytlů, které pak odnesli ke kontejnerům u školy. Sice oproti minulým rokům odpadků na této trase ubylo, přesto se najdou lidé, kteří s klidným svědomím vyhodí plastové lahve, krabičky od cigaret, či plechovky od nápojů na chodník nebo do příkopů silnic. Ne, že by se žákům až tak moc chtělo uklízet odpadky, které ostatní zanechávají po Měcholupech a okolí, ale nedá se nic dělat – chceme-li mít čisto, někdo s tím musí začít. A tak se rozhodli si uklidit před pomyslným vlastním prahem a vás ostatní (i dospěláky!) prosí, myslete nejen na přírodu, ale i na „ TY“, kteří to po vás budou uklízet.

                            Mgr. Helena Gondeková

Měcholupský ples se vydařil

Základní škola Měcholupy ve spolupráci s obcí Měcholupy pořádala v sobotu 29. března 2014 již VII. společenský ples. Měcholupský sál se naplnil do posledního místa. Ples zahájil úvodním slovem ředitel školy společně se starostkou Měcholup, následovalo vystoupení  tanečního klubu s názvem  POWER OF DANCE pod vedením A. Půtové. A zábava se rozjela v plném proudu. Svá těla mohli návštěvníci rozhýbat v rytmu hudby skupiny ELEGANCE a vydanou energii pak doplnit občerstvením. Zpestřením večera bylo vystoupení měcholupského rodáka J. Machuldy, který zahrál na housle a kytaru, půlnoční vystoupení učitelek ze školy s názvem Exotický zájezd na Hawai, dražba knihy s vlastnoručním podpisem Zdeňka Svěráka. Ani slosovatelné vstupenky nechyběly. Velký dík patří především těm, kteří svými dary přispěli k tomu, že letošní výhry byly opět bohaté a rozmanité. Poděkování patří také celému týmu pracovníků školy, kteří ve svém volném čase zajišťovali vše potřebné a samozřejmě všem rodičům a přátelům za účast.

Dsc06111

                                          Mgr. Helena Gondeková

Základní škola Měcholupy zářila modrou barvou

      Den 2. dubna v naší škole patřil oslavám Světového dne autismu. V souladu s Mezinárodní konvencí o právech lidí s postižením slouží od roku 2008 tento den především pro zdůraznění faktu, že je třeba zkvalitňovat život lidí s autismem, aby mohli vést smysluplný a důstojný život. V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně, „Light it up blue", neboli „Rozsviťme se modře". Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže. I my jsme se zapojili a oblékli také modrá trička. Představte si, že se ocitnete ve společnosti cizinců. Snažíte se jim porozumět, ale nikdo vás jejich řeči nenaučil. Chcete něco říci gesty, ale ani těm nerozumí. Máte pocit, že je vše ztraceno. Jste na ně zlí, protože vám nerozumí. Potřebujete někoho, kdo vám porozumí a přeloží, o co jde. Tak přesně takhle se cítí lidé s autismem a je jen na nás, zda jim dokážeme porozumět a pomoci. „My už jsme začali, náš modráskový den jsme si ve škole užili a věříme, že příští rok se nás modře rozsvítí mnohem víc.“

                          Mgr. Helena Gondeková

 

Velikonoce na ZŠ Měcholupy

Ve středu 16. dubna jsme si školu pěkně vyzdobili kytkami a velikonočními motivy, aby se jaru u nás líbilo. Ve cvičné kuchyňce žáci 9. třídy upekli 10 velikonočních beránků. Protože máme žáky velice šikovné, všichni mohli přiložit ruce k dílu. Opět proběhla „Beránková soutěž“ ve zdobení velikonočních beránků. Do soutěže se zapojily třídní kolektivy, které měly za úkol nazdobit svého beránka. Ozdobené beránky jsme vystavili na chodbě školy, aby si je všichni mohli prohlédnout a vybrat toho nejkrásnějšího. Vítězný beránek patřil žákům třetí třídy. Gratulujeme! Musíme však podotknout, že každý beránek byl k nakousnutí.

                                               Mgr. Helena Gondeková

 

 

Literárně-historická exkurze v Terezíně

Ve čtvrtek 24. dubna se žáci ZŠ Měcholupy vydali v rámci primární prevence sociálně patologických jevů na exkurzi do Terezína. Všichni jsme předem věděli, do čeho jdeme, jak to v Terezíně nyní vypadá, ale i přes psychickou přípravu mnohé šokoval. Procházeli jsme místa Malé pevnosti. Bylo strašné vidět místnost plnou umyvadel, jež nebyla nikdy použita, sprchy, kde se pod jednu prý mačkalo šest lidí, odvšivovací stroje, dům vrchního dozorce… Nebylo to ale nic proti takzvaným samotkám, kde byli vězni zavíráni po výsleších. Někteří využili možnost nechat se na takovou samotku zavřít, tak tísnivý pocit prý ještě nikdy neměli. Dozvěděli jsme se, že vězni zde byli i několik dní bez jídla, bez vody. Po pár dnech byl další výslech, poté následovala samotka. Pořád dokola. Neskutečná představa. Přesto se samotka zdá být ještě snesitelná proti malé místnosti, kam se naše skupinka čtyřiceti lidí akorát vešla. Bylo nám řečeno, že jich tam bylo i sto, chodili dokola, aby měl každý aspoň trochu vzduchu ze štěrbiny od dveří, a usínali vyčerpáním ve stoje. Exkurze však nebyla jen o hrůzách Terezína v II. světové válce. Průvodce nám povídal o důvodech vzniku pevnosti, architektuře, obranném systému a hradních chodbách, které jsme si prošli. Procházeli jsme celou pevností a na každém kousku bylo cítit, co se tu stalo. Při výkladu se nám dělala husí kůže. Pan průvodce nám říkal všechno podstatné. Prohlídka byla fyzicky i psychicky velmi náročná. Ale určitě stálo za to, to všechno vidět. Na takové věci se nesmí zapomenout už jen kvůli těm lidem, co tolik trpěli. Po návštěvě muzea nás čekala dlouhá cesta, plná přemýšlení. Zážitek to byl neskutečný.

                                   Mgr. Helena Gondeková

 

 

 

 

Ukázky dravců a sov

V pondělí 12. 5. 2014 navštívil ZŠ Měcholupy sokolník pan Pavel Wolejník ze společnosti FALCOPREDONUM (falco =  „sokolí“; predonum = „dravci“ ). Tato společnost provádí v rámci environmentální výchovy na základních školách přednášky o dravých ptácích a sovách ve vztahu k lidem, doplněné o letové ukázky. Poutavá a velice zajímavá přednáška zaměřená na dravce a sovy probíhala na hřišti za školou. Během výkladu p. Wolejník procházel s vybranými druhy dravců a sov mezi žáky. Ti si tak mohli zblízka prohlédnout jednotlivé exempláře jako například sovu pálenou Zuzanku, výra velkého Barneyho, káně Harrisovo Tekinu a orla stepního Míneu. Pohlazení sovičky nebo dokonce orla bylo pro některé žáky neopakovatelným zážitkem obzvlášť, když si je mohli sami podržet na ruce. Celá akce se vydařila. Žáci se dozvěděli zajímavou formou mnoho důležitých a užitečných informací o životě, hnízdění dravců a sov, jejich nepostradatelném významu v ekosystému a ochraně u nás i ve světě.

                                            Mgr. Helena Gondeková

    

Vzpomínková akce

Dne 7. května 2014 jsme se sešly  s paní starostkou u příležitosti vzpomínkové akce. Sešly jsme se v předvečer májových dnů, kdy si připomínáme výročí vítězství nad fašismem. Z historie víme, že druhá světová válka skončila 8. května roku 1945 bezpodmínečnou kapitulací a porážkou Německa. Roky ubíhají a lidé považují události druhé světové války za dobu dávno minulou, která se odehrála v minulém století. Proto každým rokem se koná toto setkání, abychom si nejenom vzpomněli na ty, kteří bojovali proti fašismu, ale abychom u pomníků v Měcholupech, Velké Černoci a Želči uctili památku všem obětem války. Žákyně deváté třídy Eva Cibulková pak svoje povídání zakončila myšlenkou, že by se lidstvo mělo z historie poučit, aby se podobné hrůzy neopakovaly.

 Dne 13.5.2014 zapsala El. Maděrová

KVARK 2014

        Žáci II. stupně se rozhodli zapojit do mezinárodní fyzikální soutěže  Pohár vědy KVARK 2014. V průběhu školního roku 4 žáci 8. a 9. ročníku zpracovávali zadané úkoly. Jmenovitě Lenka Exnerová, Klára Zelenková, Tomáš Tománek a Dominik Mencl. Mezi témata,která zpracovávali bylo např. "Dalehohled" - typy, historie a samotná výroba. Další z témat byl "Kompas" - druhy, historie a výroba vodního kompasu. Stejné zpracování měly "Elektrárny" - vodní , větrné, ale i "Hodiny" . Posláním celého  projektu bylo vzbudit zájem o studium vědních a technických oborů a mladou generaci motivovat k zájmu o předměty fyziky, chemie a matematika.

Celkem se zúčastnilo 82 MŠ, ZŠ - 1. stupeň, 175 ZŠ - 2. stupeň. Naše škola se umístila na krásném 29. místě!!!! A i když se nedostali do užšího finále mezi 9 postupujících škol, všem čtyřem žákům moc gratulujeme k úspěchu!!!!

Fotky ukazující celou činnost žáků:

TO JE TEDY ÚSPĚCH!!!!!

Žáci ZŠ Měcholupy  se v úterý dne 20.5. 2014 obci Libočany zúčastnili 4. ročníku soutěže "Mladý záchranář 2014 a byli velmi úspěšní!!! Z 16 - ti čtyřčlenných družstev se umístili na 2.místě a postoupili do krajského kola, které se bude konat v Teplicích.

Cílem této soutěže je  prověření znalostí žáků 2.stupňů ZŠ z oblasti ochrany obyvatelstva, získaných v předepsaných výukových hodinách ve smyslu příručky pro učitele základních a středních škol „Ochrana člověka za mimořádných událostí“. Mezi soutěžní disciplíny patřila zdravotnická pomoc, požární ochrana, prostředky individuální ochrany, ale i dopravní bezpečnost, topografie, či znalost třídění odpadů

Tomáš Tománek, Dominik Mencl, Jan Pospíšil a Otuška Kutílková  (8. Ročník) zabodovali ve všech disciplínách a nezbývá, než jim popřát mnoho úspěchu v krajském kole.

Zároveň chceme poděkovat všem organizátorům této soutěže pod vedením kap. R. Brunclíkové, jmenovitě Hasičskému záchrannému sboru Ústeckého kraje, územnímu odboru Žatec s Policií ČR, Městské policii, JSDH Libočany a  Záchranářům Žatec.

 

 

 

 

Sběr druhotných surovin na naší škole aneb CESTA K PRAMENŮM

  I v letošním školním roce žáci naší školy  sbírali druhotné  suroviny  - starý papír, vybité baterie, PET- láhve, víčka od PET- lahví, ale také TV, malé spotřebiče, mobily, zářivky, tonery či kovy. Žáci získávali body a 40 nejlepších pojede v letošním roce opět ZADARMO k prameni Vltava. Výlet bude dvoudenní. První den pojedeme k prameni Vltava a druhý den zhlédneme rozhlednu Kramolín, což je unikátní projekt - rozhledna v korunách stromů!!!  Máme na co těšit. Zároveň děkujeme všem žákům i rodičům za aktivitu a pozitivní přístup k třídění odpadu. Mezi 5 nejlepších "sběračů"  druhotných surovin patří tito žáci:

1. Zwerenz Filip - 3. ročník - 3759 bodů

2. Pylypčuková Annna - 5. ročník -3050 bodů

3. Dosedlová Aneta - 6. ročník - 2816 bodů

4. Týmr Marek - 3. ročník - 2695 bodů

5. Berka Vladimír - 9. ročník - 2636,2 bodů

Ay1286

DĚTSKÝ DEN 2014

V pátek 30. května žáci ZŠ Měcholupy v areálu zahrady oslavili "Den dětí". Všichni přišli ve sportovním oblečení, protože celý den probíhal v duchu sportu. Žáci 9. a 8. třídy za pomoci učitelů připravili deset soutěžních disciplín - jízda na koloběžce, chůze na chůdách, střelba z luku či vzduchovky a další zajímavé soutěže. Každé dítě dostalo kartičku s postavičkou Rákosníčka, který měl nad hlavou deset hvězdiček. Co hvězdička, to jedno stanoviště. Po zaplnění hvězdiček děti dostaly sladkou odměnu. Po ukončení se hrál 7. ročník tenisového turnaje ve čtyřhře O putovní pohár ředitele ZŠ Měcholupy „MĚCHOLUPY OPEN 2014“. Nezúčastnění žáci mohli fandit. Z dospělých se na prvním místě umístili pan Jiří Šnajdr s paní Lenkou Kindermanovou a z žáků se na prvním místě umístili chlapci Tomáš Tománek a Jan Pospíšil.                                

                                                              Mgr, H. Gondeková     

 

 

 

 

7. ročník tenisového turnaje ve čtyřhře

ženské nebo smíšené

O putovní pohár ředitele ZŠ Měcholupy

 

 

 

Open2014

Open20014zak

 

 

 

 

 

Měcholupy open 2014

 

VÍTĚZOVÉ:

v kategorii dospělí:          LENKA KINDERMANOVÁ a JIŘÍ ŠNAJDR

v kategorii žáci:               TOMÁŠ TOMÁNEK a JAN POSPÍŠIL oba z 8. třídy

blahopřejeme a již se těšíme na další ročník

vedení turnaje

Žáci ZŠ Měcholupy byli u pramene Vltavy

  V rámci celoročního sběru druhotných surovin jsou naši žáci vždy odměněni výletem po krásách naší republiky. V loňském roce navštívili Krkonoše a pramen Labe. Letos se vydali k prameni Vltavy na Šumavu. Žáky čekala pěší turistika 6,5 km dlouhá z Kvildy přímo k prameni. Od roku 2010 vede k samotnému prameni po dřevěných lávkách naučná stezka s názvem Fenomén přírody. U samotného pramene si připomněli, že řeka Vltava je nejdelší řekou v České republice. Poté podél Lipna sjeli k Rozhledně v korunách stromů na Kramolín. Procházkou dlouhou 372 metrů se dostali k samotné rozhledně vysoké 40 metrů. Cestou si vyzkoušeli mnoho zajímavých prolézaček. Vyhlídka na Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory bylo pro žáky odměnou za stoupání po točité lávce. Zpět se všichni svezli nejdelším "suchým " tobogánem. Dvoudenní výlet se opravdu vydařil, všem se moc líbil a také všechny obohatil a rozšířil o znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa.    

 

Žáci školy upravují prostředí

Paní starostka Doris Černíková vyzvala naši školu k úpravě podchodu vedle pošty v Měcholupech. Stav a „výzdoba“ tohoto místa byla více než neutěšená. Vulgární nápisy na zdech, vyškrábané ornamenty, zničená a špinavá omítka. Bohužel musím přiznat, že to vše byla především „práce“ místních dětí, z nichž většina dochází do naší školy. Úpravy se ujali žáci naší 9. třídy. Nejdříve celou plochu v poškozených místech vytmelili a stěny vybílili. Následně pod vedením paní vychovatelky naší Školní družiny začali tvořit výzdobu. Tématem se stal les a jeho obyvatelé, létá zde motýl, rostou houby a hlemýžď to vše s radostí sleduje. Nad tím vším svítí sluníčko a usmívá se na všechny příchozí. Tímto chci všem žákům 9. třídy poděkovat, stejně tak paní učitelce Lucii Městecké a Veronice Svítkové, které se na úpravách aktivně podílely.

Věříme, že nám ta krása dlouho vydrží.

Dsc06658

Dsc06661

Dsc06667

Dsc06669

Zdeněk Dosedla – ředitel školy

 

Díky Recyklohraní ušetřila naše škola životnímu prostředí řadu surovin

 Loni naši žáci odevzdali k recyklaci 24 televizí, 10 monitorů a 1 057 kg drobného elektra

 

             Program Recyklohraní nejenže vzdělává a motivuje naše žáky v oblasti ekologie, ale přináší také možnost přímo přispět k ochraně životního prostředí. Žáci i škola samotná v rámci projektu odevzdávají k recyklaci vysloužilé spotřebiče. Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Naše škola získala certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů.

             Studie LCA posuzuje systém zpětného odběru CRT televizorů, počítačových monitorů a drobného elektrozařízení. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu. Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech.

              Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má zanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Zpětný odběr a recyklace např. stovky mobilních telefonů uspoří tolik energie, kolik spotřebuje moderní úsporná lednice za více než 4 roky provozu. Díky recyklaci jednoho notebooku dojde ke snížení spotřeby ropy, na kterou osobní automobil ujede téměř 100 kilometrů, nebo dojde k úspoře 392 litrů pitné vody. Stejné množství je například spotřebováno při 30 cyklech myčky nádobí.

               „Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že naši žáci v loňském roce vytřídili 24 televizí, 10 monitorů a 1 057,00 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 30,79 MWh elektřiny, 1 920,81 litrů ropy, 124,51 m3 vody a 0,81 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 6,09 tun ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 25,34 tun“.

                 Když si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu 2 tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost průměrně ročně spotřebuje 2,2 MWh elektrické energie, jsou to impozantní čísla. Proto si všichni, kteří zodpovědně třídí a přispívají tak k ochraně životního prostředí, zaslouží obrovský dík.

„DEN HASIČŮ“  Cvičení a prevence na půdě školy

V pondělí 16. června proběhlo na naší škole cvičení požárního poplachu. Členové Sboru dobrovolných hasičů města Žatce předvedli žákům nové zásahové vozidlo. Žáci si mohli podrobně prohlédnout jeho vybavení a kabinu. Někteří si vyzkoušeli manipulaci s hadicí, ze které stříkala voda, sloužící k samotnému hašení požárů, jiní výstroje či dýchací přístroje. Po celou dobu žáci hasičům kladli mnoho zvídavých otázek. Děkujeme SDH Žatec za návštěvu a těšíme se na další spolupráci.

                                            Mgr. Helena Gondeková

Krajské kolo Mladý záchranář

    Žáci ZŠ Měcholupy po velkém úspěchu v okresním kole soutěže Mladý záchranář postoupili do krajského kola, které se konalo v lesoparku pod hradem Dobravka v Teplicích. Opět se de soutěž zaměřila prověřit znalosti družstev  z oblasti ochrany obyvatelstva, požární ochrany, poskytování první pomoci, sebeobrany, ale i topografie či vázání uzlů. Družstvo složené z žáků Kutílková O., Tománek T., Mencl D. a Pospíšil J. zabodovali a získali krásné 3. místo. Pohár, medaile, diplomy a krásné věcné ceny byly odměnou za jejich znalosti.

Návštěva útulku Jimlín

Na návštěvě v psím útulku

V pondělí 23. června žáci ZŠ Měcholupy opět navštívili útulek v Jimlíně. Vedoucí útulku David Kubalík děti srdečně přijal a vyprávěl jim o osudech svých svěřenců. Děti se dozvěděly, jak se pejsci či kočičky odchytávají nebo jaká krmení by jim měly, či naopak neměly dávat. Také všechny poučil, co dělat když se setkají se zatoulaným psem. Návštěva se pejskům určitě líbila, protože pejskové dostali od dětí dárečky např. piškotky, pamlsky a jiné psí dobroty. Po rozdání dobrot, šli někteří pejsci na kratší procházku. Bylo skvělé pozorovat, jak si to děti i psi užívají. Všem doporučujeme navštívit psí útulek. J

                                   Mgr. Helena Gondeková  

 

   

 

4. ročník školní výstavy zvířat

DEN MAZLÍČKŮ 2014

Den s domácími mazlíčky

Všechny děti už netrpělivě očekávají konec školního roku a nemohou se dočkat prázdnin. Aby jim to čekání rychleji utíkalo, snažíme se poslední dny ve školních lavicích žákům zpříjemnit. Děti si tak mohly do školy přinést domácího mazlíčka. A že se jich sešlo!  Křečci, králíci, psi, kočky, morčata, andulky, rybičky, morčátka, šneci, želvy, holubi a dokonce osmák degu.  Nejen že si všichni s nimi pohráli, ale také se něco dozvěděli. Každý, kdo si nějaké zvíře přinesl, musel o něm spolužákům sdělit  zajímavost. Takže víme, kde žije osmák degu a proč se rád válí v písku, proč se křečkům říká hlodavci, jaký je rozdíl mezi křečkem syrským a džungarským, jak je možné, že kočka vyšplhá na vysoký strom, čím se živí králík domácí, co je potřeba k chovu morčat a co má nejraději pes. Nechyběl ani chovatel Jaroslav Káňa z nedalekých Veletic se svými chlupatými svěřenci. Největší zájem se soustředil na pětiměsíční medvíďata Báru a Huga, která předvedla přátelské šarvátky. Den se dětem líbil a určitě si ho v příštím školním roce opět zopakujeme. 

                                                Mgr. Helena Gondeková

  Stránky končící deváté třídy

 Uhelné SAFARI

Ve středu 18.6. jela devátá třída na Uhelné Safari do Mostu.
Měli jsme možnost nahlédnou do těžebního lomu a na místa,
která jsou zrekultivovaná.
Zapsala dne 24.6. Lenka Exnerová
 

Ay1440Ay1441

Ay1442

 

Jimlín

Jako třídní výlet si devátá třída vybrala Útulek v Jimlíně. Po příjezdu se nás ujal majitel psího útulku, se kterým jsme besedovali o péči domácích mazlíčků. Vyslechli jsme si příběhy zatoulaných psů. Prohlédli jsme si útulek a s několika pejsky jsme šli na procházku.

Zapsala dne 24.6. Lenka Exnerová

Hasiči

Dne 16.6.2014 k nám na školu přijeli hasiči. Prohlédli jsme si jejich vozy a spoustu přístrojů, bez kterých se práce hasičů neobejde. Mohli jsme si vyzkoušet helmy, kabáty a další hasičské obleky. Poznatky byly zajímavé.

                  Zapsala dne 19.6.2014 Dominika Vestfalová

Dětský den

Dne 30.5.2014 se na Základní škole v Měcholupech konal den dětí. Akce se zúčastnily děti z naší školy a děti z mateřské školky. My žáci deváté třídy jsme měli na starosti organizaci tohoto dne. Ve spolupráci s osmou třídou jsme vytvořili deset  stanovišť, kde děti plnily zábavné úkoly a za splnění dostaly sladkou  odměnu.   Po skončení se konal turnaj v tenise pro dospělé i pro žáky.

Zapsal dne 5.6.2014 M. Netopil

Dravci

Dne 12.5.2014 k nám na školu přijel sokolník, který přivezl několik dravců. Se zájmem jsme poslouchali jeho poutavé vyprávění o každém z nich a sledovali jejich let. Dokonce jsme opatrně mohli dravce pohladit a prohlédnout si je zblízka. Vše bylo velice zajímavé a velmi se nám to líbilo.

 Zapsala dne 20.5.2014 Dominika Vestfalová

Minigolf  

Ve středu  7. května 2014 se žáci naší školy zapojili do projektu „Míčkem přes Ústí až Měcholupy, aneb turnaj“. Žáci deváté třídy dostali za úkol dělat maskoty družstvům mladších spolužáků a během celého turnaje se o ně starat. O své svěřence se deváťáci  dobře postarali a paní vychovatelka Veronika Svítková jim vyslovila pochvalu.

 Dne 13.5.2014 zapsala El. Maděrová

 Vzpomínková akce

    Ve středu  7. května 2014 si naše škola zavzpomínala na 8. květen 1945, kdy byla naše země osvobozena od německých okupantů. Od této události uplynulo již 69 let, přesto nesmíme dopustit, aby byla zapomenuta, ba dokonce opakována. My jsme nezapomněli a jménem všech jsme v předvečer tohoto dne jsme položili za přítomnosti paní starostky Doris Černíkové a paní učitelky Elišky Maděrové kytici u pomníků za oběti druhé světové války. Konkrétně v obci Měcholupy, Želči a ve Velké Černoci. Alespoň tímto  gestem jsme chtěli vyjádřit poděkování a hlubokou úctu všem, kteří položili svůj život, abychom my mohli žít a pracovat v míru.

 Dne 13.5.2014 zapsala E. Cibulková

Den Země

     Dne 25. dubna se konal Den Země. Devátá třída připravila pro žáky prvního stupně několik stanovišť, kde si všichni zopakovali třídění odpadu. Za splněné úkoly pak dostali sladkost. Počasí přálo, a tak si žáci mohli opéct i uzeninu.

 Zapsala dne 30.4. tř. uč. Maděrová

Terezín

     Dne 24.4.2014 jsme jeli na exkurzi do Terezína. Navštívili jsme Malou pevnost. Průvodce nám o všem vyprávěl a popisoval krutý život v Malé pevnosti. Z jeho povídání nám občas šel mráz po zádech. Mohli jsme se podívat do hromadných cel i do samotek. Na závěr jsme se podívali do památníku Krematorium na Židovském hřbitově, kde jsme zapálili několik svíček. Exkurze byla pro nás velmi poučná.

 Zapsala dne 28.4. Dominika Vestfalová

Ay1129 

Velikonoční beránek

     Dne 14. dubna se několik jedinců z naší třídy aktivně zapojilo do pečení velikonočních beránků. Celkem se upeklo 13 kusů, jež byly posléze rozděleny mezi třídy. Každá třída si beránka nazdobila dle své fantazie a s radostí musím sdělit, že jsme obsadili krásné třetí místo.

 Zapsala 29.4. Eva Cibulková

Den autismu -

Dne 2.4. - je celosvětový Den autismu, ke kterému se připojila   i naše škola.  Všichni žáci i pedagogové přišli v modrém, neboť modrá barva je symbolem světla, pochopení a porozumění.

Zapsala K. Zelenková, dne 3.4.2014

Výroba papíru

Dne 3.4.2014 jsme se společně s paní učitelkou Cíglovou při hodině chemie

 pokusili z nastříhaných ústřižků vyrobit papír. Nejdříve jsme ústřižky pečlivě

 nechali ve vodě rozmočit, poté je umístili na síto a nechali vysušit. Celý pokus

 se nám velice zalíbil, neboť nám prohloubil naše znalosti a otevřel bránu do

 poznání praktické chemie.

 

Loučení se zimou aneb házení Morény -

Dne 21.3. jsme se konečně jako každý rok rozloučili se zimou. Morénu jsem nesli v průvodu, křičeli a plašili, abychom zimu zahnali pryč a přišlo už konečně jaro. Na  mostě jsme ji vhodili do potoka,  a tím jsme konečně přivítali jaro !

Zapsala : Klára Zelenková, dne 25.3.2014

Dne 27.2.2014 jsme jeli na exkurzi do IQ parku v Liberci. Byly tam zajímavé exponáty např. Zrcadlový labyrint, šikmá místnost, také spatřit největšího muže světa nebo si lehnout na fakírovo lůžko se nám velmi líbilo. Jsme rádi, že jsme měli možnost se tam jet podívat.

                Zapsala dne 3.3. Dominika Vestfalová

Sběr

Již tradičně na naší škole probíhá soutěž ve sběru papíru, baterií, PET lahví, víček, elektrospotřebičů, tonerů a kovů. Každý po celý rok pečlivě sbírá a zapisuje si získané body. Na základě toho, v pátek 28.2. pan ředitel vyhlásil 10 žáků s nejvyšším počtem nasbíraných bodů a musím s radostí oznámit, že krásné 1. místo obsadil náš spolužák Vládík Berka s počtem 1868,2 bodů.

Jako cenu si odnesl čokoládu a fotbalový míč. Vládíkovi velmi gratulujeme.

                                                                                               Zapsala Cibulková dne 3.3.2014

 

,,Kam docvrnkne škola,, -

 

Už víme, kolik váží, kolik měří , kam doskočí a kam dosáhne naše škola, ale kam asi tak škola docvrnkne ? Je tu další  soutež ,kterou si pro nás pan ředitel připravil.

 

Každá třída dostala pytlíček s 20-ti kuličkami a snažili jsme se docvrnknout co nejdál.

 

Výsledky odevzdáváme panu řediteli anonymně, žáci pak mohou hádat. Kdo bude nejblíže vítězným metrům, bude finančně odměněn.

 

Zapsala : Klára Zelenková

 

Trička pro deváťáky -

 

Dne 29.1.2014 naší třídě přišly třídní trička.Na památku jsme tričko přikoupili i pro p.uč.Maděrovou a pana ředitele.

 

Zapsala : Klára Zelenková

 

POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ-

 Ve čtvrtek 30. 1. 2014 jsme 5. vyučovací hodinu při třídnické hodině dostávali vysvědčení za 1. pololetí.Každý ze třídy prospěl a ti kteří měli známky horší slíbili,že se v 2.pololetí zlepší.

Zapsala : Klára Zelenková

Projektový den Vánoc a přetahovaná -

Dne 20.12. jsme si užili Projektový den Vánoc.Celý den jsme si povídali o Vánocích,rozdali si dárečky,jedli cukroví atd..Po velké přestávce jsme se my deváťáci přetahovali proti učitelům.Děti z mladších tříd fandily,  co to šlo.Vyhráli jsme a získali výborný dort, o který jsme se rozdělili i s učiteli a dali najevo, že není důležité vyhrát,ale zúčastnit se.

Společně jsme strávili poslední den ve škole v roce 2013 s vánoční atmosférou,popřáli si vzájemně vše nejlepší do nového roku a bohaté Vánoce .

Zapsala : Klára Zelenková

Jarmark -

Dne 18.12. proběhl v Měcholupech každoroční Jarmark.

Žáci prodávali výrobky,které vyrobili doma s rodiči a nebo ve škole.

Jako v loňském roce se zpívalo,tancovalo a byla vybírána i tombola.

Zapsala : Klára Zelenková

 

Choroš -

Ve dnech 11.12. a 12.12. se vybraní žáci naší a osmé třídy vydali soutěžit do Lítvínova na všeobecnou soutež Choroš . Žáci soutěžili v disciplínách jako je znalost chemie,dějepisu,přírodopisu a dokonce i sportovali.Naše škola měla pouze dva týmy,dívčí tým se umístil na 31.místě a tým chlapců na 35.

Zapsala : Klára Zelenková

Chemie -

Dne 10.12.13 jsme pracovali s modely atomů.

Zapsala : Klára Zelenková

Ay825 Ay826

Výstava vzdělávání -

Dne 28.11.13 naše třída vyrazila na Výstavu vzdělávání na SOŠ zemědělskou a ekologickou do Žatce.

Seznámili jsme se s nabídkou celé řady studijních i učebních oborů na  středních školách s různým zaměřením.

Někteří z nás se nechali nalíčit od studujících kosmetiček ,někteří si nechali udělat třička s

vlastním potiskem od studentů z Obchodní akademie Žatec.

Viděli jsme zde hodně středních škol a  jsme si jisti,že díky této výstavě si každý z nás

 zvolí ten nejvhodnější studijní nebo učební obor. .

 

Zapsala : Klára Zelenková

   V pátek 13.12. 2013 jsme společně s filmařským kroužkem vyrazili do Děčína, kde se sešlo společně s námi 14 škol. Každá škola předvedla svoje dílo, které pomocí kamery a schopných žáků vytvořila. My, jako ZŠ Měcholupy, jsme se umístili na 4. místě s naším dílem, které se nazývá „PŠTROS“ a byli jsme titulováni za nejaktivnější školu. Filmařský kroužek nás opravdu baví.

                                               Zapsala 6.1. Mahnerová

Tokhi u nás na škole-

Dne 26.11.13 naší školu navštívil světoznámý bubeník Tokhi.

Každý z nás si vyykoušel hrát na bubínek a další nástroje.

Tokhi si s námi zahrál opakovací hru a to tak,že zahrál nějakou melodii a my ji po něm

opakovali na buben,trubky a i pomocí obyčejného tleskání.

Tokhi byl velmi milý a laskavý,že se s námi dokonce i vyfotil.

Zapsala : Klára Zelenková


Ten trapas nepřežiju -

Dne 18.11.13 jsme se jeli podívat do Žateckého divadla

na představení ,,Ten trapas nepřežiju,, .

Vystupoval zde i Ladislav Ondřej z Ordinace v růžové zahradě.

Vystoupení se nám moc líbilo,vzali jsme si také poučení o slušném chování a někteří z nás se i vyfotili.

Laboratorní práce - rozbor galvanického článku

Dne 19.11.13 jsme dělali 1.lab.práci a to rozbor galvanického článku.

Dostat se do vnitřku baterie nám dalo trošku zabrat,ale my to dokázali.

Díký tomu jsme zjistili,že uvnitř se ukrývá uhlíková tyčinka kolem níž je tuž.

Zjistili jsme na jaké funkci pracuje baterie a získali tak nové informace.

                                                                                            Zapsala : Klára Zelenková

 

 

 

Dýňobraní

Dne 13.11. byl projektový den „Dýňobraní“, který se již stal na naší škole tradicí. V tento den si připomínáme myšlenku Halloweenu. Někteří z nás vydlabávali dýně a připravovali je pro školní výstavu před školou. Další s vydlabáváním pomáhali malým dětem na prvním stupni. Odpoledne v půl páté se dýně za přítomnosti dětí i rodičů slavnostně zapálili.

 Zapsali žáci 9. třídy.

 

 

 Týden pro inkluzi ve školách 4.11. – 11.11. 2013

Žáci 9. třídy si ve středu 6.11. vyzkoušeli jinou formu komunikace, čtení podle Braillova slepeckého písma.

-Seznámili se s historií vzniku Braillova slepeckého písma.

-Znají osud člověka, který vytvořil slepecké písmo a jmenuje se Louis Braille.

-Prostudovali si abecedu slepeckého písma a snažili se přečíst se zakrytýma očima názvy na obalech od léků.

-Zjistili, že čtení není tak jednoduché a vyžaduje hodně soustředění.

-Na závěr žáci popsali své pocity a dospěli k závěru, že je třeba si svoje oči chránit.

                                                         Dne 7.11. zapsala tř. uč. El. Maděrová

 

Soutěž s hudebním nástrojem -

Dne 25.10.13 jsme se zúčastnili školní soutěže s hudebními nástroji.

Jako třídní kolektiv jsme vyrobili zvonkohru ve větším provedení.

Největší zásluhu na tomto nástroji měl Filip Kokš,který se nejvíce do soutěže s chutí opřel.Sice jsme nevyhráli ,ale odměnu jsme si přesto odnesli.

Vyrobené nástroje jsou nyní vystaveny v prostorách školy .

                                                                                        Zapsala: Zelenková Klára


 

Uhelné safari -

Dne 16.10.  jsme se zúčastnili exkurze Uhelné safari. Všem se exkurze velmi líbila, každý z nás si mohl odnést kousek uhlí na památku. Viděli jsme obrovské stroje např. rýpadlo . Také jsme zjistili ,že Most stojí převážně na rekultivovaných oblastech. Vezli jsme se objednanou dodávkou, všichni jsme měli úsměv od ucha k uchu. Již dříve jsme navštívili Uhelné safari Most, ale byli jsme na jiné trase :)

                                                                                                                                                                                 Zapsala : Klára Zelenková

 

 

 

 

Drakiáda a sázení stromku- Dne 20.9. si naše třída užila drakiádu.

Nikdo z nás sice neměl draka,ale pomáhali jsme mladším dětem a sami jsme se běháním po fotbalovém hřišti unavili.Počasí se nám vydařilo a mladší děti měly radost,že jim draci létají .Drakiádou však den neskončil ,po hodině odpočinku  ve třídě jsme šli společně s Ekotýmem,8.třídou a  4.třídou sázet stromek,jelikož dne 21.9. je Světový den míru a stromy sází tisíce žáků,studentů a 120 států. Den se opravdu vydařil  a každý z nás si ho užil naplno.

                                                            Zapsala dne 20.9. Klára Zelenková

Eko konference -

Dne 12.-13.září jsme se zúčastnili Eko konference v obci Nesuchyně v hotelu Lions.

Vyslechli jsme si přednášku pana Jandy a prohlédli si plazy,které nám pan Janda přivezl ukázat.Např : mloka,ropuchu,červy atd..

Také jsme si mohli večer zajít s doprovodem do bazénu či na bowling.

Dostali jsme spoustu darů a užili si spoustu soutěží .

V souteži ,,Čtyřlístek“ vyhrál žák naší třídy Filip Kokš a jako výhru dostal výborný dort.

Eko konference se vydařila jak ekotýmu, tak i ostatním.

                                                Dne 17.9.2013 zapsala K. Zelenková

V pátek 6.9., ve čtvrtek 12.9. a v pátek 13.9. se konaly projektové dny:  „Úklid zahrady po prázdninách.“  Byli jsme rozděleni do skupin a každá skupina měla přidělený jeden úsek, který dávala po prázdninách do pořádku – bylinnou zahradu, botanickou zahradu, hřiště, dráhu, golfové hřiště, topoly … Po dobře vykonané práci, jsme si mohli opéci špekáčky.

                                                                  Zapsala dne 13.9.2013 Dominika Vestfalová

8. třída, školní rok 2012/2013                                                                                                                                                    

Do naší třídy chodí:

Berka Vladimír, Blažek Kamil, Cibulková Eva, Exnerová Lenka, Husárová Erika, Kaprasová Kristýna, Kokš Filip, Křížová Nikola, Mahnerová Eliška, Netopil Martin, Novotný Tomáš, Špidlíková Kristýna, Vestfalová Dominika, Viola Ondřej, Zelenková Klára.
Třídní učitelka: Mgr. Maděrová Eliška

Rozvrh hodin:

 

 

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

6.

 

7.

 

8.

 

Po

 

Aj

 

 

 

Čj/ml

 

M

 

 

 

 

Út

 

Aj

 

N

 

M

 

Čj/lit

 

H

 

 

Vv

 

Vv

 

St

 

Z

 

M

 

Čj/ml

 

F

 

Ch

 

Tv

 

 

 

Čt

 

M

 

Aj

 

N

 

Vo

 

D

 

 

 

E

 

E

 

 

Čj/sl

 

F

 

Ch

 

M

 

Z

 

 

Tv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako nové předměty, které máme a se kterými se ještě seznámíme jsou: Ekologie a Chemie

           Dne 24. června jsme jeli na třídní výlet do psího útulku do Jimlína. Tam se nás ujal pán, který nám vyprávěl vše o psech. Rozdělili jsme se do tří skupin a procházeli jsme si celý útulek a s dovolením majitele jsme psům dávali pamlsky, které jsme jim přivezli. Potom jsme dostali čtyři mírné psy, se kterými jsme šli na procházku do okolí. Při cestě jsme viděli i nový psí hřbitov. Když jsme odjížděli, rozhodli jsme se, že budeme tento psí útulek sponzorovat.

                                                                                 Dne 27.6.2013 zapsala D. Vestfalová

  Dne 14. června se žáci, kteří získali nejvíce bodů za sběr recyklovatelných věcí, zúčastnili výletu k pramenům řeky Labe. Turistický pochod byl náročný, a tak jsme pomáhali menším spolužákům. Byli jsme sice unavení, ale výlet se nám líbil.

                                                                                      Zapsala K. Zelenková

Dne 22.5.2013 jsme se zúčastnili soutěže „Mladý záchranář“ v Libočanech. Bylo zde celkem dvanáct stanovišť s úkoly. Umístili jsme se na krásném pátém místě a odnesli jsme si zajímavé ceny a nové zkušenosti.

                                                            Zapsala Klára Zelenková

EUROPE  DIRECT

Tato organizace pořádala soutěž, kde žáci museli prokázat všeobecné znalosti o Evropě a Evropské unii. Soutěžilo se ve dvou kategoriích (do 15 let, od 15 let), v té mladší obsadila PRVNÍ MÍSTO LENKA EXNEROVÁ – GRATULUJI!

Ing. Štěpánka Frýbová

  V pátek 24. května bylo vyhodnoceno školní kolo soutěže „Ekofór“. Na třetím místě se umístila se svou prací žákyně naší třídy K. Zelenková, na druhém místě žák opět naší třídy V. Berka. Na prvním místě byl žák deváté třídy J. Baláž. Všichni obdrželi věcné ceny.

                                                                      Dne 27.5.2013 zapsala tř. uč. Maděrová

V květnu žáci osmé třídy v chemii při laboratorní práci zjišťovali hodnoty pH produktů běžně dostupných v domácnosti.

                                                                         Zapsala dne 20.5.2013 tř. uč. E. Maděrová

Návštěva v cirkusu:

Ve čtvrtek 16. května se někteří žáci šli podívat do cirkusu, který stál na hřišti u školy. Žáci měli vstup zdarma. Mohli jsme vidět akrobatické kousky, které předváděly sestry Berouskovy. V cirkusu se nám velice líbilo a doufáme, že přijedou zas.

                                                                             Zapsala, dne 20.5.2013 L. Exnerová

  Soutěžíme: „Natři si svou lavičku“

Každá třída dostala dvě lavičky v areálu školního minigolfu.  Naše třída se 14. května v úterý o výtvarnou výchovu vydala natřít lavičky. Ty se ale loupaly, a proto jsme je museli  nejdříve obrousit a pak jsme mohli začít s natíráním. Kluci si vymysleli vlastní návrh, tudíž jsme se rozdělili na dvě skupiny: kluci a holky. Lavičky se nám povedly.

                                                                                          Dne 20.5.2013 zapsala L. Exnerová

Dne 25. 4. 2013 jsme oslavovali Den Země. Společně s 2. stupněm jsme navštívili holedečskou vodárnu. Měli jsme možnost procházet si ty nejužší chodbičky, schody které vedly stále níž a níž, obrovské haly a také jsme měli možnost prohlédnout si nejhlubší vrt, který byl 100 metrů pod zemí. Odnesli jsme si spoustu vědomostí o úpravě vody. Poté, co jsme vodárnu opustili, jsme šli jako každý rok opékat si buřty na nám velice známé místo. Všichni jsme si Náš ,,Den Země" velice užili, bavili jsme se a těšíme se na příští rok.

Zapsala 29.4. 2013 El. Mahnerová

 

Duben: Při hodinách fyziky si žáci v tématu elektřina vyzkoušeli přístroj zvaný elektroskop, který ukazuje velikost elektrického náboje.

                                                                                Zapsala tř. uč. E. Maděrová, dne 19.4.2013

 

              

Dne 11.4.2013 se konalo školní kolo soutěže ve hře Ekopolis mezi devátou a osmou třídou. Zvítězil žák deváté třídy A. Jirásek, který jako první cenu obdržel velký dort. Věcné ceny dostali i žáci na dalších místech, druhé místo M. Pichnarčík, třetí místo J. Oubrecht. Z osmé třídy byla nejlepší K. Zelenková, která skončila na pátém místě.

                                                                    Zapsala Mgr. El. Maděrová, tř. uč., dne 15.4.2013

 

Ve dnech 25.3. , 26.3. a 27.3.  jsme společně s 9. třídou jezdili do Podbořan v rámci projektu „Budoucnost je v technice“. Celé tři dny nás žáci školy a jejich učitelé ( mistři) provázeli po různých oborech, které na  škole vyučují. Mohli jsme si například na kovárně ukovat skoby, které jsme si také potom mohli vzít domu. V učebním oboru instalatér jsme si  vyzkoušeli, jak se spojují různé trubky, např. u umyvadla. Dále jsme byli na oboru, kde se pracovalo s počítači.  Vyzkoušeli jsme si i hru, kterou vyhrála Erika Husárová. Všem se nám v Podbořanech velice líbilo a jestli se bude pokračovat v tomto projektu i příští rok, budeme se těšit.
                                                                                Zapsala 3.4. 2013 El. Mahnerová

 

Jedním z témat předmětu fyzika je ZVUK. Na obrázcích vidíte, jak si žáci Zelenková Klára a Novotný Tomáš zkouší přenos zvuku pomocí „provázkového telefonu“.

 

        Dne 15.3 2013 se celá naše škola vydala k  potoku Blšanka, abychom se společně rozloučili se zimou a přivítali jaro. Došli jsme k mostu téměř uprostřed vesnice.  Všichni jsme si stoupli podél mostu a koukali až mladší žáci hodí do potoka  Moreny . Je to už tradice, jak se každý rok se zimou rozloučit.  Děti z menších tříd z toho mají vždycky ohromnou radost. Radost máme i my, protože se už těšíme na jaro.


 

                                                                                    Zapsala 19.3.2013 E. Mahnerová

 

Dne 4. 3. 2013 se celá škola zúčastnila projektu „Kam dosáhne škola?“. Všichni jsme vyrazili ven ,  chytli se za ruce a jako dlouhý provaz jsme se změřili. Žáci v průběhu cca 3 týdnů mohli typovat, kam asi tak náš dlouhý provaz dosáhne. Poté jsme byli srovnáni do dlouhé řady, která se změřila a ten, kdo byl k změřenému výsledku nejblíže, vyhrál. Vítězem soutěže se stala 5. třída,  tzv. had měřil 189m.

 

Zapsala 17. 3. 2013 Eliška Mahnerová


31. ledna 2013 jsme ukončili 1. pololetí školního roku 2012/13.  Někteří jsou spokojeni se svým výkonem, někteří chtějí nebo musí na tom ještě zapracovat. Bohužel, někteří z nás to začínají vzdávat.
Prospěch s vyznamenáním měly v naší třídě dvě žákyně, většina z nás prospěla dobře nebo alespoň prospěla. Těm, co se první pololetí nepovedlo, budeme všichni držet palce, aby se zlepšili.

                                                                            Zapsala 10.2.2013, Mahnerová

 

            Dne 19.12. 2012, proběhl v Měcholupech na parkovišti u pošty Školní jarmark. Každá třída prodávala své ručně vyrobené výrobky. Naše třída si vydělala celkem slušnou částku a všichni byli spokojení. Na jarmarku také vystoupil náš Taneční kroužek. Myslím, že se nám vystoupení povedlo,  byli jsme rádi, že jsme někde vystupovat mohli. Z jarmarku si všichni odnesli plno krásných věcí a všichni byli nadšení.

 Zapsala 30. 1. 2013 Eliška Mahnerová

 

    Ve čtvrtek 6. prosince jsme se jako třída zúčastnili akce handicap. Po krátkém povídání jsme si vyzkoušeli celou řadu činností, jako bychom byli nevidomí. Bylo to většinou hodně těžké a muselo se nám dost pomáhat. Díky, že vidíme a jsme zdraví.

                                                                                          Zapsala: Mahnerová Eliška

 

          Hodiny fyziky:      Pracujeme s novými, velmi pěknými pomůckami z „Laboratoře vody a větrů“. Zde vidíte práci parního stroje.  

    

                                         

                                                                                                                                            Žáci 8. třídy, listopad

          Hodina fyziky 16.11.2012

Při hodinách fyziky jsme se prakticky seznámili s tematikou „Jednoduchých strojů – dvojzvratné páky“. Na fotografiích vidíte vážení na rovnoramenných vahách.

                                                                                             Žáci 8. třídy

 

                             

Zapsala: 12.9. 2012 Mahnerová El.

Dne 24.10. 2012 se konal na naší škole Den stromů.

Měli jsme přednášku od pána, který se ve stromech, šiškách a všeho v přírodě vyzná.

Každá třída měla svůj strom, o kterém měla vystoupení, přednášky, hádanky a vše, podle čeho měli ostatní žáci z jiných tříd poznat, o jaký strom se jedná.

Nejlepší vystoupení podle naší třídy měla 6 třída, který tancovala.

Den stromů se vydařil, zasmáli jsme se, a také jsme si z toho odnesli nějaké znalosti.

Zapsala El. Mahnerová

Dne 5.11. 2012                                                                                                                      

 

 

 

Při dýňobraní žáci z osmé třídy pomáhali  prvňáčkům při dlabání.

Školní rok 2011/2012, 7.tř.

 

Do naší třídy chodí tito žáci.

Bůchová Veronika, Cibulková Eva, Exnerová Lenka, Křížová Nikola, Mahnerová Eliška, Špidlíková Kristýna, Vestfalová Dominika, Zelenková Klára, Baláž Matěj, Berka Vladimír, Blažek Kamil, Kokš Filip, Netopil Martin, Novotný Tomáš, Viola Ondřej.

 

V 6.třídě s námi byl i Rudolf Kysela, ale bohužel o prázdniny neudělal opravné zkoušky. Naopak, do naší třídy přibyl právě Kamil Blažek.

 

V tomto školním roce máme tento rozvrh:

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

Po

F

Vz

M

Aj

Hv

Tv D

Tv Ch

 

Út

M

Čj/ ml

Nj

Ov

 

Inf

Inf

St

Čj/lit

Aj

M

Z

D

Vv

 

 

Čt

Nj

Čj/ ml

F

Tv Ch

Tv D

 

Aj

Z

D

M

Čj/sl

 

 

 

 

 Pedagogický sbor je skoro stejný jako v loňském školním roce. Jako nová přišla p. uč. Alena Půtová, která nás má na český jazyk a výchovu k občanství.

Naše třídní učitelka je i nadále p.uč. Eliška Maděrová.

  VII. třída

                      Soutěž „Mladý záchranář“

        Dne 15.6.2012 jsme se s Lenkou Exnerovou, J. Aubrechtem a M. Pichnarčíkem    zúčastnili soutěže „Mladý záchranář“, kde jsme jako družstvo skončili na skvělém 1. místě. S přípravou nám pomáhala p. Tománková a p. uč. Cíglová, která nám byla oporou a držela nám palce. Vyhráli jsme dva poháry (jeden putovní) a spoustu krásných dalších cen, ze kterých jsme měli velkou radost.

Fotka byla pořízena dne 15.6.2012 12:04 pomocí Sony Ericsson J20i. Fotka byla pořízena dne 15.6.2012 12:05 pomocí Sony Ericsson J20i.

Fotka byla pořízena dne 15.6.2012 13:11 pomocí Sony Ericsson J20i. Fotka byla pořízena dne 15.6.2012 13:27 pomocí Sony Ericsson J20i.

Fotka byla pořízena dne 15.6.2012 14:00 pomocí Sony Ericsson J20i.

                                                                                 Zapsala Klára Zelenková, dne 20.6.2012

 

ZEMĚDĚLSKÉ PLODINY ANEB ČÍM SE ČLOVĚK ŽIVÍ


              Procházka v Novém pralese u Liberce

    Dne 27.5.2012 jsme navštívili Nový prales u Liberce, kde jsme ušli pět kilometrů do pár kopečků.Všude kolem nás byla krásná příroda, stromy, kapradiny apod. Všichni jsme došli nahoru s nadšením a se zaujetím při vyhlídce na kopce okolo.Po dlouhé trase pěšky jsme byli unavení a ospalí, ale přesto jsme nasedli do autobusu a zábava pokračovala občerstvením v Mc Donaldu. Potom jsme jeli domů s krásnými vzpomínkami na tento výlet.

                                                                                    Zapsala K. Zelenková, dne 4.5.2012Naše laboratorní práce Jako každé pondělí a čtvrtek doplňuje náš rozvrh hodina fyziky. Při těchto hodinách naše teoretické
znalosti měníme v praktické. Činíme tak v laboratorních pracích, které se nám velice líbí.
Uvedu příklad: Dne 21.5.2012 jsme dělali laboratorní práci na téma "Paprsek procházející spojkou
nebo rozptylkou". Byla to příjemná hodina, ve které jsme si procvičili znalosti optiky. Zapsala E. Cibulková, dne 28.5.2012

Sázíme kytky

Šlápota do Holedeče

Dne 22.4. 2012 jsme společně s celou školou vyrazili do Holedeče na projektový Den Země. Po cestě jsme se stavili u vodárny v Holedeči a dále jsme vyrazili do lesa, kde jsme si opékali špekáčky. Byla to hezká procházka a pro všechny dobrý zážitek.  

Zapsala: 25.4. 2012 El. Mahnerová

Slavili jsme velikonoce v Žatci

 Dne 3.4. 2012 jsme společně s 2. stupněm slavili velikonoce v Žatci. By li jsme v kostele, kde jsme zpívali písně s panem učitelem Polákem, který nás doprovázel hrou na varhany. Dále jsme si šli zazvonit do věže kostela a poté jsme šli na faru, kde jsme si poslechli pana faráře, malovali jsme kraslice, pletli pomlázky a naučili jsme se nové zdobení polystyrénových vajec. Na konec jsme si šli  opékat špekáčky.Všem se nám to  velice líbilo a odnesli jsme si hezké Velikončí ozdoby.

                                                                                                      Zapsala E. Mahnerová

 

Žáci vyrobili  v rámci soutěže RECYKLOHRANÍ hru  "Človeče nezlob se".


                  7. třída a jejich plnění úkolů Ekoabecedy - březen 2012

                                                   Základní škola Měcholupy, okres Louny

Recyklohraní má velký význam pro vytváření kladného vztahu žáků k životnímu prostředí. Prostřednictvím přímé účasti žáků v praktických činnostech, kvízů, dílčích projektů, her, sběru použitých baterií , shánění a následné zpracování textů o historii, současnosti, výrobě, použití nebo recyklaci baterií, zjišťují žáci nutnost ochrany životního prostředí.

            Žáci 7. třídy v rámci recyklohraní plnili úkol „BATOVINY – BATovy noviny. V novinách, v časopisech, především však na internetu hledali jakoukoliv informaci související s historií, současností, výrobou, použitím nebo recyklací baterií. Pracovali samostatně, ve dvojicích i v malých skupinách. Jedna žákyně pak všechny příspěvky sestavila do čísla novin. Součástí novin byly i pokusy o básničky, kresby a fotografie. Noviny byly vystaveny na nástěnce na chodbě, aby všichni žáci školy i rodiče měli možnost nahlédnout a přečíst si získané informace.

             Jako zábavnou činnost žáci vytvořili s použitím vybitých baterií hru BATe, nezlob se! Na karton nakreslili dráhu obdobnou jako má hra Člověče, nezlob se. Domeček pro figurky měl pouze dvě pole, hrálo se s dvěma figurkami = dvěma vybitými bateriemi. Na místo domečků na startu byly namalovány různé druhy baterií. Na místo cílového domečku byly nakresleny sběrné boxy na vybité baterie. Místo hrací kostky byla upravena jedna velká baterie, která měla po obvodu napsaná čísla od 1 do 6 a místo házení se baterií kutálelo. Na hracím plánu byly namalovány čtyři různé postavičky žabáka BATa. Čtyři políčka měla hlavu BATa, což byla prémiová pole a hráč mohl hrát ještě jednou.

              Hru si zahrála jako součást orientačního běhu v terénu většina žáků od čtvrté do deváté třídy.

  1. kolik článků jsme napsali – napsali jsme 7 článků
  2. jaký text byl nejzajímavější nebo nás nejvíce pobavil
  3. kam jsme umístili naše žurnalistické pokusy – žurnalistické pokusy jsme umístili na nástěnku na chodbě
  4. co zajímavého je na hracím plánu hry BATe, nezlob se!- čtyřikrát namalovaná postavička BATa, sběrný box místo cílového domečku, baterie na místo domečků na startu, hlavy BATa jako prémiová pole
  5. kolik vybitých baterií jsme odnesli do sběrného boxu ve škole- 120

 

 

                  Naše práce v hodinách fyziky – měření hustoty kapalin hustoměry

-         důkaz vztlakové síly

-         kapilární jevy a vlastnosti pružné blány

                                                                                 Zapsala E. Mahnerová, dne 20.2.2012

 

Vánoční JARMARK
Dne 21.12.2011 se konal v obci Měcholupy již 4. vánoční jarmark.  Děti z každé třídy prodávaly své ručně vyrobené výrobky a získané peníze šly do třídního fondu, na různé výlety a další akce. Naše třída letos vybrala pěknou částku. Dále jsme zpívali koledy a také se držela minuta ticha za zesnulého Václava Havla.  Rozdávaly se lístky do tomboly. Výherkyní  kuponu do Kauflandu se stala i paní Mlejnková , matka jedné naší spolužačky. Vánoční jarmark proběhl v klidu a pohodě, všichni se skvěle bavili.
Zapsala El. Mahnerová – 10. 1. 2012


Mikuláš 5.12.


 

                                                                               Zapsala Eliška Mahnerová

Dne 8. listopadu 2011 se žáci 7. a 8. ročníku naší školy zúčastnili výletu v Praze. Odjezd byl v 9 hodin a v 11 hodin jsme byli v Praze na Dejvickém nádraží. Na nádraží na nás čekala paní průvodkyně, která nám ukázala vše v okolí Pražského hradu. Rovnou z nádraží nás paní průvodkyně zavedla na Pražský hrad. Dozvěděli jsme se plno zajímavostí a nových věcí. Prošli jsme se po hradě, viděli jsme chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha, také jsme se po něm prošli – byla tam krásná mozaiková okna, viděli jsme i další krásné umělecké malby. Nakonec jsme vyrazili do Zlaté uličky – byly tam krásné, starodávné, malé domečky, které se už jen tak někde nevidí. To bylo ukončení naší prohlídky po Pražském hradě, vše jsme to stihli za pouhých 5 hodin. Ve 3 hodiny odpoledne jsme vyrazili z Prahy a v 5 hodin jsme byli zpátky doma. Cesta ve vlaku byla také velice zábavná, takže jsme se celý den krásně bavili.

                                                                                                                                                                   Zapsala El. Mahnerová, dne 24.11.2011

 

Šikana a Kyberšikana

Dne 3. 11. 2011 se žáci II. stupně naší školy účastnili besedy v Žatci na téma: Nenech si ubližovat a svěř se – Šikana a kyberšikana.
Zde byla beseda s emeritním kriminálním radou JUDr. Miloslavem Dočekalem.
Jednalo se o to, že kyberšikana je druh šikany, který využívá elektrické prostředky jako jsou mobilní telefony, e-mail, internet, blogy a podobně. Její nejobvyklejší projevy představuje zasílání obtížnějších, urážejících či útočných mailů a SMS, vytváření stránek, blogů atd… Typickým jevem kyberšikany je nahrání scény na mobilní telefon a vystavení na internet.
Beseda byla velmi poučná.!!


Zapsala Eliška Mahnerová – 3.11. 2011

 

Sportovní den 27.9.

6.TŘÍDA

TŘÍDNÍ UČITELKA:ELIŠKA MADĚROVÁ

Do naší třídy chodí:

VERONIKA BŮCHOVÁ, EVA CIBULKOVÁ, LENKA EXNEROVÁ, ELIŠKA MAHNEROVÁ, KRISTÝNA ŠPIDLÍKOVÁ, DOMINIKA VESTFÁLOVÁ, KLÁRA ZELENKOVÁ, MATĚJ BALÁŽ, VLADIMÍR BERKA, FILIP KOKŠ, MARTIN NETOPIL, TOMÁŠ NOVOTNÝ,ONDRA VIOLA,RUDOLF KYSELA.

1.září jsme nastopili do 6.třídy.Je to pro nás velká změna.Na každý předmět máme jiného vyučujícího.Za třídní učitelku máme Mgr.Elišku Maděrovou,kterou máme zároveň na dějepis,výchovu ke zdraví a na poznáváme svůj region.

Další vyučující:

Matematika,zeměpis,informatika,TV(dívky)-Ing. Bc. J. Šnajdr

Český jazyk,hudební výchova-p.uč. M. Mandová

Anglický jazyk,TV(chlapci)-Mgr. J. Polák

Přírodopis-Mgr. M. Brejchalová

Fyzika-Mgr. K . Cíglová

Výchova ke občanství,pracovní činnosti-p.uč. V. Fusková

Výtvarná výchova-Mgr. J. Steidlová

Výlet Praha

Pleteme pomlázky

Velikonoce v Žateckém MUZEU

 

"Předmět fyzika-  při jedné z laboratorních prací, kdy měříme velikosti sil 
různých těles a výsledky pak porovnáváme"

V předmětu fyzika při laboratorní práci, kdy měříme hustoty různých látek.
5.Třída

Třídní učitelka Mgr. Helena Gondeková

 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Po

ČJ

M

PŘV

ČJ

   

Út

ČJ

M

AJ

VL

TV

   

St

ČJ

M

PŘV

AJ

ČJ

   

Čt

ČJ

M

VL

TV

 

HV

ČJ

M

VV

M

ČJ

   

Do naší třídy chodí:

Veronika Bůchová, Eva Cibulková, Lenka Exnerová, Eliška Mahnerová, Pavlína Šimánková, Michal Šimánek, Rudolf Kysela, Kristýna Špidlíková, Dominika Vestfálová, Klára Zelenková, Matěj Baláž, Vladimír Berka, Filip Kokš, Martin Netopil, Tomáš Novotný.