Školní podpora pro žáky

001_19

festival očima generací

Mecholupy-1

Projekt 2017

Hertz1

Projekt InduCult2.0

Inducult2-0_rgb

001_21

001_12

Logo-ps-2015

Naše škola


Fotogalerie

Projekty školy

Barevne-samostatne Logo1_4 Logo2  
Ovoce do škol

Logo

Multipolis

Projekt-z5

Logo_jednobarevne

Recyklohrani-150x134

Ps2013b

Srdce

TOPLIST

TOPlist

 

 

 

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Počasí

HledatŠkolní rok 2011/2012

Prvňáčci poprvé ve škole

1. září nadešel ten dlouho očekávaný den,  kdy do naší školy přišlo všech 17 prvňáčků v doprovodu rodičů, prarodičů a dalších příbuzných. Pan ředitel všechny vřele přivítal a krátce pohovořil o škole, do které povedou kroky dnešních prvňáčků po dalších devět let. Potom už došla řada na paní učitelku a také na ty nejdůležitější - děti. Jak říkaly, všechny se do školy těšily, a to že to byla pravda pravdoucí, bylo vidět z jejich očí. My všichni, kteří jsme s nimi tento den prožívali, jim přejeme, aby jim nadšení vydrželo po celou školní docházku a aby jejich studium bylo úspěšné.

                                                                     Mgr. Helena Gondeková

        Základní škola v Měcholupech – EKOŠKOLA - má novou solární laboratoř

           Novou tvář dostala také učebna fyziky a chemie. Pomocí projektu, podporovaného Ústeckým krajem, zde vznikla nová, moderní „Laboratoř solárních technologií“, kde si žáci mohou vyzkoušet pomůcky „poháněné“ sluneční energií. Jsou zde, mimo jiného, solární laboratorní váhy, solární nabíječky, solární termograf, vlhkoměr, solární osvětlení, solární vysílačky atd. Žáci je budou využívat při hodinách Ekologie, fyziky, chemie, ale i zeměpisu či matematiky. Pomůcky budou využity i v projektu GLOBE, ve kterém jsme zapojeni.

                                                                      ZŠ Měcholupy

Naše škola obdržela od Ministerstva zemědělství schválený ŘÁD OCHRANY ZVÍŘAT, který nám umožňuje pravidelné každoroční konání "Dnů domácích mazlíčků". Škola tím naplnila další z oblastí Ekologické výchovy a to péči a ochranu domácích zvířat.

001

V Měcholupech si žáci ZŠ užívají školu i večer

     V pátek 16. září strávili někteří žáci ve škole velice pozoruhodný den. Po vyučování v pět hodin odpoledne se před školou začaly opět shromažďovat děti, a kupodivu se do školy opravdu těšily! Nejdříve si šli všichni své batohy odnést do třídy, a pak hurá na hřiště! Tam jsme hráli různé míčové hry, minigolf a protahovali svá těla před blížící se večeří. Ta se skládala ze špekáčků a krajíce chleba, které jsme si společně u ohýnku opekli a s chutí snědli. Po návratu do školy se šla skupinka dětí dívat na film, některé dívky se ujaly přípravy druhé večeře ve školní ekokuchyňce. Palačinky se šlehačkou se jim velmi povedly, proto na talíři nezbyla ani jediná. Následovala příprava na spaní. Museli jsme třídu upravit tak, aby z ní vznikla jedna velká ložnice. Celý večer byl plný her, soutěží a zábavy. Před půlnocí jsme vyrazili ven na Stezku odvahy. Byla trochu strašidelná, ale i ti nejmenší ji statečně zvládli. Večerka byla dlouho po půlnoci. Mladší účastníci se zachumlali do svých spacáků, ještě chvilku špitali se svým kamarádem či kamarádkou a usnuli tvrdým spánkem. Ti starší si před spaním vyprávěli strašidelné historky a koukali na filmy. Ranní probuzení na tvrdé podlaze nebylo zrovna příjemné, přesto se spaní ve škole všem velmi líbilo. Zažili jsme všichni spoustu legrace, zahráli si různé hry se svými spolužáky a strávili jsme společně příjemné chvíle.

                                                         Mgr. Helena Gondeková

Žáci ZŠ Měcholupy se jeli podívat na svá zvířátka do ZOO v Chomutově

V úterý 27. září se třídy  III., IV. A V. vypravily do Zooparku v Chomutově prohlédnout si želvu bahenní a chameleona jemenského, kterého si naše

škola adoptovala. Cestou autobusem děti štěbetaly a nedočkavě vyhlížely z oken. V ZOO viděly venkovský statek s domácími zvířaty a zemědělskou technikou. Dále si prohlédly velbloudy, buvoly, soby, medvědy, opice, dravé ptáky, vodní ptactvo atd. Na některá zvířátka, například poníky, králíky a kůzlata, si mohli i sáhnout. V celém areálu nechyběly různé prolézačky, houpačky, skluzavky a jiné atrakce a také všemi dětmi velmi oblíbené malé lanové centrum, kde se opravdu dostatečně vyřádily. Nakonec zbylo trochu času i na nákup občerstvení a suvenýrů. Počasí bylo příjemné, výlet se všem líbil.

                                               Mgr. Helena Gondeková

 

Sportovní den na ZŠ Měcholupy

     Dne 27.9.11 proběhl  naší škole den ve sportovním duchu. Pod vedením pana učitele Mgr. J. Poláka  sportovali žáci ve čtyřech soutěžích- florbal, nohejbal, pétanque a minigolf. Soutěže byly mnohdy velmi napínavé až do konce, ale vyhrát může jen jeden. Každý z nich si odnesl diplom a sladkou studenou  dobrotu!!!

Minigolf: 1. Místo- Zelenková Klára(7. Ročník)

Pétanque: 1. Místo- Cíglová Anna (9. Ročník)

Nohejbal:   1. Místo -Gonzorczyk Lukáš, Tománek Aleš, Mencl Dominik (6. Ročník)

Florbal:  1. Místo -Beránek Michal,  Kassal  Radek, Adam Libor (9. Ročník)

   Lákavou a velmi napínavou disciplinou byla přetahovaná. Výherce vidíte na obrázku.


                                Žáci ZŠ Měcholupy soutěží ve sběru elektrospotřebičů

   V loňském roce se  ZŠ Měcholupy  zapojila do soutěže ve sběru  malých i velkých elektrospotřebičů  a  skončili jsme v této celorepublikové soutěži na krásném osmém místě. Kdybychom  nasbírali o půl kila  více na jednoho žáka, zvítězili bychom!!!! A protože jsme soutěživí a chceme vítězit, zapojili jsme se i letos do této soutěže.

   Je teprve polovina září a my musíme říci, že jsme moc pilní!! Za pomoci OÚ Měcholupy  zorganizoval ředitel školy ing., Bc. Z. Dosedla, Ph.D. dne   22.9. 2011 sběrovou akci., kdy žáci pomáhali  při regionálním   sběru   elektroodpadu a tím získali velké množství ledniček,  televizí, mrazáků a dalších nefunkčních elektrospotřebičů. Dnešní akce se velmi vydařila  a chtěli  bychom tímto poděkovat všem, kteří nám „věnovalli“ elektrospotřebiče. Myslím, že spokojenost byla  oboustranná. Žáci pomohli vyklidit  nežádoucí  „nepořádek“ mnoha občanům ze sklepů, garáží i půd a někdy se skutečně nadřeli, ale výsledek se vyplatil.

  Velké poděkování patří starostce  obce  Měcholup  p. Dis. D. Černíkové, ale i starostce obce Deštnice  p. Bartošové.  Dík patří i p. A. Fenckové. která za pomoci místních občanů veškerý elektroodpad seskupila,  my mohli jen odvážet.  Totéž platí i obci Libořice a takhle bychom mohli jmenovat další a další obce.

  Dětem ve škole jste vy všichni moc pomohli. Pro velký úspěch tento „Den Sběru „ určitě ještě budeme opakovat. Takže  nic nevyhazujte, šetřete pro naši školu, ať zvítězíme!!

                                                          Žáci ZŠ Měcholupy

VÝSLEDKY KOLÁČOBRANÍ 2011

1. Zelenková Adéla- Šmoulové řezy
2. Městecká Lucie- Kompotová buchta s krémem
3. Ledvinová Růžena-Roláda
4. Matějovská Anna- dort se závojem
5. Dosedlová Zdenka-  Kytičky - cukroví

ŠKOLNÍ MĚCHOLUPSKÁ DRAKIÁDA

Nejdůležitějším důkazem přicházejícího podzimu je pro děti pouštění draků a tak v pátek 21. října 2011se na hřišti ZŠ Měcholupy konal další ročník Drakiády. Žáci přišli s různě barevnými draky a snažili se, aby právě ten jejich drak vzlétl co nejvýše a létal co nejdéle. Přestože drakům větrné počasí moc nepřálo, jejich majitelé se snažili udržet je ve vzduchu a užít si tak podzimních radovánek. Nejen draci, ale i my jsme si ‘‘Drakiádu‘‘ parádně užili!!

                                                                   Mgr. Helena Gondeková

   „ 3. Měcholupské Dýňobraní “

V úterý 2. listopadu proběhl na naší škole projektový den Dýňobraní. Nejdříve se žáci seznámili s historií svátku Halloween. Pak již nastala chvíle, na kterou se všichni nejvíce těšili, a to na vyřezávání dýňových strašidel. Za oběť jim padlo asi 50 dýní nejrůznějších druhů, tvarů, barev i velikostí. Děti pomocí sušených přírodních materiálů a nemalé dávky fantazie vytvořily pod skvělým vedením svých učitelů originální sbírku dýňových strašidel. Všechny výrobky si žáci vystavili před budovou školy, čímž vznikla při zapálení svíček uvnitř dýní doslova magická atmosféra. Jak se strašidla a dýňové výrobky zdařili, mohli posoudit také rodiče, pro které byla uspořádána výstavka. I oni měli velký podíl na úspěchu celého dne, protože věnovali do školy dýně, se kterými jsme mohli pracovat. Děkujeme!!!              

                                                                Mgr. Helena Gondeková

Prevence není nikdy dost!!

V letošním školním roce se naše ZŠ v Měcholupech zapojila do preventivních projektů Preventivně informační skupiny PČR Louny. Ve středu navštívil naši školu poručík Ing. Tomáš Krupička z Okresního ředitelství Policie České republiky v Lounech a věnoval se dětem 3., 4., 5. třídy. Hlavním tématem přednášky byla prevence šikany, jak se proti ní bránit a jak jednat s cizí osobou. Projekt byl založen převážně na vysvětlení mezilidských vztahů a ukázce, jak chování dětí v raném věku může mít následky v dospělosti, jak šikanu rozpoznat a jak se vyvarovat toho, aby se samy nestaly obětí. Určitě si každý žák z přednášky odnesl pro praktický život velmi důležité informace.

                                             Mgr. Helena Gondeková

Žáci z Měcholup na besedě s emeritním policejním radou
Ve čtvrtek 3. listopadu 2011 se žáci páté až deváté třídy, v rámci prevence patologických jevů, zúčastnili v žateckém divadle setkání s emeritním policejním radou pplk. JUDr. Miloslavem Dočekalem. Pan pplk. Dočekal žáky seznámil se současnou situací čím dál tím více se snižujícího věku pachatelů, zmínil se o věkové hranici trestného činu a doplnil i příběhy, které jej během práce u policie nejvíce oslovily. Dále hovořil, odkud se šikana bere, jak rozpoznat oběti a identifikovat pachatele, ale především, jak šikaně i kyberšikaně předcházet. Nezapomněl žákům zopakovat zásady bezpečnosti a také poskytl několik rad, jak se zachovat v případě ohrožení. V jeho vyprávění nechyběly ani humorné historky provázející náročnou práci policejního rady. Určitě pan dr. Dočekal svým vyprávěním všechny poučil, poradil i pobavil.                                    

                                                                  Mgr. Helena Gondeková

„ Energožrouti na měcholupské základní škole “

Ve čtvrtek 10. 11. 2011 navštívilo naši školu mobilní výukové centrum misePlus+ společnosti E.ON, která pro nás připravila naučně - zábavný program o energiích. Na školní dvůr přijel E.ON Energy Truck, (jedná se speciální vozidlo, které energetická společnost E.ON pro tento účel patřičně vybavila názornými vzdělávacími pomůckami s experimentálním koutkem). ve kterém probíhala hlavní část programu. Druhá část se konala v multilmediální učebně školy. Žáci během 90 minut plnili řadu nelehkých úkolů, aby se z nich nakonec stali agenti a mohli začít bojovat s Energožrouty. Na závěr složili zkoušky agenta misePlus+ a byli odměněni batohem naplněným celou řadou zajímavých věcí. Cílem programu  bylo seznámit žáky, jak vzniká elektrická energie, jak se vyrábí a putuje z místa výroby až k zásuvkám jejich domova, jak s energií zacházet, ale také jak s energií šetřit a alternativně ji získávát. Program se všem líbil a byl pro nás a naší „EKOŠKOLU“ velmi přínosný. Odnášíme si z něj ponaučení, že elektrickou energií je třeba šetřit!

                                                                                 Mgr. Helena Gondeková

Hurá do kina

V pátek 11. 11. 2011 jela pátá, šestá a devátá třída do blšanského  kina na druhou část Harry Potter a Relikvie smrti. Děti se zatajeným dechem sledovaly poslední dobrodružství ságy o Harry Potterovi. V tomto výpravném finále eskaluje bitva mezi dobrem a zlem do otevřené války čarodějného světa. Nikdy nebylo v sázce tolik jako teď. Nikdo už není v bezpečí. Je to ale Harry Potter, kdo možná bude muset podstoupit oběť největší, když se přiblíží rozhodující bitva s Lordem Voldemortem. Po celou dobu promítání žáci ani nešpitli. Při zpáteční cestě se štěbetalo, jak byl Harry odvážný a co bylo „ nej a nej“. Po návratu výuka pokračovala dle rozvrhu.

                                                                     Mgr. Helena Gondeková

                     Beseda 15.11. 

                     Jak se žije v Americe?

      To si může každý z nás zjistit z mnoha zdrojů, které dnešní doba nabízí. Podívat se na dokument v Tv, poslechnout si rádio, podívat se na internetové odkazy. Ovšem poslechnout si přednášku pravého amerického občana, to přináší mnohem pravdivější pohled na život v Americe. Žáci  8. a 9 . ročníku ZŠ Měcholupy  měli tuto vyjímečnou možnost přímo ve škole.    

      Návštěvu přijal pan Wolfgang SCHREDER, který žije v Americe mnoho let. Dle jména sami čtenáři poznají, že původem je  Němec. Ovšem o to zajímavější bylo srovnání života v Americe a v Evropě. Žáci si mohli vyslechnout, jak žijí  v Americe děti, jak tráví volný čas, jak studují a jak se vlastní studium platí. Mohli si porovnat přírodní zajímavosti a památky u nás i v Evropě. Velmi zajímavé bylo téma amerických svátků -  Den nezávislosti, Den Díkuvzdání, Den dětí atd, atd. Vyslechnout jeho životní názory a  myšlenky  bylo mnohem přínosnější než, aby se biflovali příručky.

       Děkujeme panu W.Schrederovi, za příjemně strávený den. Děkujeme také panu učiteli Mgr. J. Polákovi, který zařídil toto vzácné pozvání. Za vše snad mluví důkaz, že původně hodinová přednáška v anglickém jazyce se protáhla na více než 2 hodiny, díky otázkám žáků.

VÍME KAM S ODPADEM?

   V letošním školním roce se žáci 3. a 4.třídy ZŠ Měcholupy zapojily do projektu Kontík a Třídílek, který je pořádán Městskou policií Žatec a odborem životního prostředí MÚ Žatec. Kontík s Třídílkem zábavnou a hravou formou seznamuje žáky s problematikou odpadového hospodářství. Každý měsíc se žáci zapojují do aktivit, o nově získaných vědomostech pak diskutují s příslušníky Městské policie. Na konci školního roku mohou žáci testem prověřit, jak si dokáží s touto problematikou poradit a porovnat své vědomosti s ostatními žáky.

(Mgr. I. Jindřichová, uč. ZŠ Měcholupy)

VYUŽITÍ PC PŘI VÝUCE

Žijeme v době moderních technologií a tomu odpovídají i jiné metody práce s žáky ve školách. Stále více jsou využívány počítače a to nejen v hodinách informatiky.

   Na ZŠ Měcholupy mají žáci v některých třídách počítače „po ruce“ a mohou je okamžitě využít  i během výuky. Práce s internetem žákům výuku zpestří, zaktivizuje jejich pozornost a žáci se naučí vyhledávat potřebné informace a pracovat s nimi.  K vysvětlení neznámých pojmů mohou učitelé i žáci využívat různých obrázků, slovníků, wikipedie apod. .  Žáci se také rádi účastní doučovacích chvilek, kde rádi využívají různé pc programy k procvičování učiva.

                                                              (Mgr. I. Jindřichová, uč. ZŠ Měcholupy)

  Činnost Žákovského parlamentu ve školním roce 2011/12

 

       Žákovský Parlament se ujal v letošním roce hned od začátku školního roku mnoha úkolů

V září pomáhal aktivně při sběru elektroodpadu v rámci soutěže RECYKLOHRANÍ.

Zapojili širokou veřejnost a za pomoci OÚ Měcholupy pomocí letáčkové kampaně oslovili obyvatele Měcholup i okolních obcí(Děštnice, V. Černoc, Libořice, Želeč atd.(

    Celkem se nasbíralo valké množství elektrospotřebičů a my jen čekáme n vyhlášení výsledků.

Dalším úkolem bylo dovybavení Bunkru starými historickými věcmi a Bunkr bude sloužit jako Muzeum a památka při ZŠ Měcholupy.Bude sloužit také jako místo-bod pro GEOCACHING, což je hra s navigací, navigačním systémem. Je zde uložen „poklad“´= KEŠKA, která  bude pomocí souřadnic k nalezení pro všechny fandy geocachingu.

 Dalším úkolem byla volba nových členů Žákovského Parlamentu. Žáci 9. Ročníku odešli a bylo je třeba nahradit nováčky z ročníku čtvrtého. Nejprve žáci 4. Ročníku navrhli kandidáty , které předali ŽP ke schválení. Na schůzce dne byli schváleni tito kandidáti:

 

              ANETA     DOSEDLOVÁ          A          VÁCLAV  ZWERENZ.

 

             Gratulujeme a přejeme mnoho tvůrčích nápadů na další rok!!!


            Zahájení činnosti Bunkru

  V pondělí dne 21.11.11 se žáci II. stupně setkali s  paní starostkou  Dis. Doris Černíkovou společně s panem ředitelem ing.Bc. Z. Dosedlou, Ph.D . Důvodem bylo zahájení činnosti Bunkru, který je přímo u budovy školy. V loňském školním roce ho žáci  se zástupcem školy ing. J. Šnajdrem pečlivě vyklidili a vyčistili. Poté vysířili, vybílili a nakonec vybavili historickými, památnými věcmi. Bunkr bude sloužit jako Muzeum a  každému , kdo bude mít zájem, bude umožněn přístup.

Další funkci, kterou Bunkr bude plnit je, že bude sloužit jako místo-bod pro GEOCACHING , což je hra s navigací, navigačním systémem. Je zde uložen „poklad“= KEŠKA, která  bude pomocí souřadnic k nalezení pro všechny fandy geocachingu.. Protože na naší škole učil pan Z. Svěrák, je tato „keška“ nazvána podle něho.  Naši žáci mohou tuto „kešku“, ale i spousty jiných objevovat, díky  projektu „KOLUMBUS“, ve kterém jsou zapojeni.

 Naši žáci, jak se sluší ve vojenském stylu, předali slavnostně KLÍČ od Bunkru paní starostce i panu řediteli a slíbili, že Bunkr budou bedlivě střežit. O atmosféře toho dne svědčí fotky.

NAUČNÝ VÝLET DO ŽATCE

  Žáci 1. a 3.třídy Základní školy Měcholupy navštívili v úterý žatecké muzeum, aby zde shlédli sběratelskou výstavu stavebnice Merkur pana Jiřího Mládka. Žáci užasli nad tím, co všechno se dá z této stavebnice postavit. Obdivovali model Petřínské rozhledny, vzducholoď, pohyblivý kolotoč, či pouťové ruské kolo. Zjistili, že tato stavebnice vznikla již před mnoha lety a seznámili se s jejími předchůdci. Výstavu zpestřil i model parní lokomotivy jezdící po kolejích. Žáci si pak mohli v herním koutku sami vyzkoušet z této stavebnice něco postavit.

   Poté navštívili Městskou knihovnu v Žatci, kde se seznámili s prostředím knihovny, uspořádáním a řazením knih. Paní knihovnice žáky učila, jak se v knihovně orientovat a jak si najít potřebnou knihu. Nakonec ve dvojicích plnili úkoly, kde využili získané dovednosti.

Všem se poučný výlet do Žatce líbil a jistě po návratu domů o svých zážitcích vyprávěli rodičům.

(Mgr.I.Jindřichová, učitelka ZŠ)

Procházka vánoční Prahou

Dne 29.11. se žáci 3., 4. a 5.třídy ZŠ Měcholupy vypravili vlakem do Prahy, aby zde načerpali krásnou vánoční atmosféru. Již cesta vlakem byla pro děti hezkým zážitkem.

Procházka vánoční Prahou začínala z dejvického nádraží a pokračovala k Pražskému hradu. V tuto roční dobu zde není tolik turistů, takže děti mohly krásně pozorovat výměnu stráží. Poté se vydaly Královskou cestou k Malostranskému náměstí. Cílem předvánoční procházky Prahou bylo Staroměstské náměstí s vánočními trhy. Zde žáci ochutnali různé dobroty a také nakoupili nějaké dárky pro své nejbližší. Nemohli si nechat ujít ani pohybující se apoštoly na Staroměstském orloji.

Cestou domů si ve vlaku navzájem prohlíželi nakoupené dárky a cesta jim rychle ubíhala. Teď už zbývá jen dárky pěkně zabalit a těšit se na Vánoce.

(Mgr. I. Jindřichová, učitelka ZŠ)

Čertovské pondělí na ZŠ v Měcholupech

Jako každý rok, i letos chodil 5. prosince  po naší škole Mikuláš se svojí družinou. Tradičně byl tento úkol svěřen do režie „DEVÁŤÁKŮ“. Masky čertů, anděla a Mikuláše si připravili tak zodpovědně a pečlivě, že někteří z nich vůbec nebyli poznat. Nezapomněli si s sebou vzít ani velký koš a pytel na zlobivé děti. Po osmé hodině vyrazili do jednotlivých tříd lovit hříšníky. V každé třídě Mikuláš předčítal z knihy hříchů a pak si společně s čerty vyslechl pěkné říkanky a písničky mladších spolužáků. Někdy byl zákrok čertů nevyhnutelný, zejména u zlobivějších žáčků. Jindy zase museli být v pohotovosti andělé na utření slziček vystrašených holčiček. Pro sladkosti si jako první chodily hodné děti a ty zlobivější byly obdarovány až po slibu, že už zlobit nebudou. Čertovský den se nám vydařil a všichni se moc těší na dovádění po čertovsku opět za rok.

                                                                         Mgr. Helena Gondeková

                       

Saxana a Lexikon kouzel

V pátek 9. prosince 2011 se žáci naší školy vydali na filmové představení Saxana a Lexikon kouzel do kina v Blšanech. Saxanu jsme všichni znali z televizních obrazovek. Tentokrát ale na nás čekal úplně nový film, který volně navazoval na film Václava Vorlíčka Dívka na koštěti. Film se žákům moc líbil. Po návratu výuka pokračovala dle rozvrhu.

                                                Mgr. Helena Gondeková

ZŠ Měcholupy jela na vánoční trhy do Drážďan 

V rámci projektu „Inkluzivní vzdělávání 2011“ jsme se vydali v sobotu 10. prosince na adventní výlet do Německa. Ihned po příjezdu jsme šli na prohlídku města. Tu jsme započali na Brüllsche Terassen – historickém nábřeží Labe s několika významnými stavbami. Kolem zámku Residenzschloss, katedrály a náměstí Theaterplatz se Semperoper jsme došli na nádvoří galerie Zwinger. Zde jsme si stavbu prohlédli zvenčí. Došli jsme na největší vánoční trh v Drážďanech na Altmarktu. Ke koupi zde byly dobroty a místní speciality všeho druhu, tradiční vánoční ozdoby a dekorace typické pro Drážďany. Atmosféru dokreslovaly různé kulisy, dekorace, pěvecká a hudební vystoupení dětí na jevišti uprostřed trhu. Hned vedle trhu se nacházela obrovská obchodní galerie, takže i ti, kteří už byli unaveni nebo jim byla zima, našli místo k odpočinku. Po setmění jsme se vydali na zpáteční cestu, jež proběhla stejně hladce jako ta předchozí. Všichni naladění vánoční atmosférou a spokojení z nákupů jsme se vraceli domu.                                                         Mgr. Helena Gondeková

          Měcholupská základní škola pořádala IV. Vánoční jarmark

Ve středu 21. prosince se na návsi v Měcholupech uskutečnil tradiční vánoční jarmark naší školy. Učitelé ani žáci nepodcenili náročnou přípravu. Každá třída vyrobila vánoční dekorace, přáníčka, svícny a tak přicházející hosté měli opravdu z čeho vybírat. Většina výrobků rychle mizela z pultů, protože se dětem velmi podařily. Jarmark nebyl jen pastvou pro oči, ale na své si přišly i mlsné jazýčky, protože nechybělo ani vánoční občerstvení, punč či výborná zabijačková polévka. Vánoční klidnou atmosféru dokreslovaly zapálené svíčky. Minutou ticha jsme uctili památku bývalého prezidenta Václava Havla. Vánočním jarmarkem jsme chtěli přispět k předvánoční náladě. Malinko nám i dětem k doladění atmosféry scházel sníh, ale vše ostatní vyšlo na sto procent. Děkujeme všem, kteří se na tomto jarmarku podíleli. Dík patří i rodičům, prarodičům – všem, kteří se přišli podívat a zakoupit drobné předměty vyrobené dětmi. Na závěr přeji příjemné prožití vánočních svátků a pohodový nový rok 2012!                                  

                                                              Mgr. Helena Gondeková

III. VÁNOČNÍ TURNAJ V PŘETAHOVÁNÍ LANEM

Je tu 22. prosinec a celá škola v přízemí fandí. Stojí proti sobě učitelský sbor  x  „deváťáci“ a přetahují se lanem. Dlouho byl zápas vyrovnaný, avšak tentokrát  „deváťáci“ své soupeře porazili. Bylo vidět, že opravdu trénovali a právem vyhráli sladkou odměnu. My jim ze srdce samozřejmě gratulujeme a přejeme dobrou chuť.

                                    Mgr. Helena Gondeková

Děti ze ZŠ Měcholupy jely do žateckého divadla

V úterý 10. ledna se celý první stupen naší školy vypravil do Městského divadla Žatec. Žáci zde shlédli veselé představení „Pozor! Koza nekouří“ Zábavnou a srozumitelnou formou se seznámili s nebezpečím cigaret, alkoholu a jiných návykových látek. Byl to pořad plný her, písniček, při nichž se děti aktivně zapojily a mimoděk si tak nacvičily různé formy obrany v nebezpečných situacích. Vždyť prevence není nikdy dost!!

                                                                 Mgr. Helena Gondeková

V Základní škole Měcholupy se konal zápis prvňáčků
Ve dnech 2. a 3. února 2012 proběhl na naší škole zápis do 1. třídy. Celkem bylo zapsáno 19 dětí. Předškoláky přivítaly paní učitelky, které si s nimi povídaly a zároveň zjišťovaly jejich dovednosti – znalost číslic do 10, počítání prvků, hledání rozdílů a souvislostí, poznávání barev, kreslení postavy, správné držení tužky, správnou výslovnost, zpívání písniček, přednes básniček a jiné. Některé děti si bezstarostné dětství ještě trošku prodlouží, ne všichni rodiče dovedou děti 1. září do 1. třídy. Po konzultaci s učitelkami v MŠ, ZŠ či s jiným odborníkem dospěli k názoru, že jejich dítě není ještě zralé navštěvovat první třídu, a proto budou mít proto odklad. I na tyto děti jsme se připravili. Opět se ve školním roce 2012/2013 na naší škole otevírá přípravný ročník. Na závěr byli budoucí prvňáčci i předškoláci za svou „statečnost“ odměněni výrobky, které pro ně připravili žáci naší školy. Doufáme, že se naši budoucí žáci na začátek školní docházky těší stejně jako náš učitelský sbor na ně.
                                                 Mgr. Helena Gondeková

                   Projektový den Kolumbus.

                      V  letošním školním  roce  se  žáci 9. ročníku  ZŠ Měcholupy zapojili do projektu „Kolumbus -  poklady kolem nás a v nás. Jedná se o velmi zajímavý projekt, kdy se postupně žáci učí  pracovat v terénu , s mapou, s navigací. Učí se hledat místa „kešek“ = pokladů, které jsou všude kolem nás, jen o nich nevěděli. Stačilo se jen přihlásit na mostecký portál.

      „Moc nás to baví, protože chodíme do přírody a hledáme dle navigace „kešky“. Máme ale  i možnost sami nějakou „kešku vytvořit a následně uložit jako „nový bod zájmu“  na internetové stránky pro ostatní školy, které jsou v tomto projektu zapojeny.

     Určitě Vás překvapí, že u naší školy je „keška“ nazvána dle  p. Z. Svěráka, který zde učil. Další dvě v obci Měcholupy jsme vytvořili sami. Máme ale spousty dalších i v okolních obcích. Ptáte se kde?  No přeci na místech, která jsou zajímavá a stojí za to je vidět ! „…..to říkají sami žáci 9. Ročníku.

                    Takže všechny vyzýváme : „VZHŮRU DO PŘÍRODY!!!!“

Ve čtvrtek 16. února proběhlo na naší škole vyhlášení soutěže ve sběru papíru a bateríí. Nejvíce papíru nasbíral 2. ročník -1 014 kg papíru

V jednotlivcích zvítězil Tadeáš Kačírek (2. ročník) – 584 kg papíru

Ve sběru baterií zvítězil Josef Oubrecht (3. ročník) – 380 baterií

My všichni jim samozřejmě gratulujeme!!!!

 


Měcholupská základní škola dává přednost prevenci

V úterý 21. února jeli žáci naší školy do žateckého divadla na preventivní představení divadla Ve Tři. Vystoupení mělo téma internetové komunikace a její skrytá nebezpečí pro žáky. Program byl opravdu velice dobře připravený, nepostrádal prvky zážitkové pedagogiky. V průběhu představení se děti samy účastnily některých scének, odpovídaly na dotazy a samy mluvily o svých zkušenostech. Scénky byly vtipné a herci, jmenováním konkrétních žáků, vtáhli všechny zúčastněné do děje. Učitelé i žáci se náramně bavili a doufejme, že v nejedné hlavince žáka uvízla i cenná informace!!

                                                        Mgr. Helena Gondeková

         Žáci 9. ročníku ZŠ Měcholupy opět hledali poklady!!!!

           Ve středu 22.2.12 se žáci vydali objevovat poklady v nedalekých obcích Velká Černoc a Deštnice. V rámci projektu „Kolumbus- poklady kolem nás a v nás“ zde dle souřadnic v navigaci našli kešku nedaleko  kostela sv. Václava.  Poté vyrazili do Deštnice , kde krásnou procházkou došli až k vertikálně zdvojenému  klenutému mostnímu objektu v tělese dráhy, zbudovaného pro průchod cesty a vodoteče. Viadukt se nachází směrem z obce kolem místního hřbitova, asi 200 m  za hřbitovem v Deštnici. Původní stavba se datuje z r. 1870. Jedná se o evropskou raritu a málokdo z nás věděl, jaká architektonická nádhera je tak blízko. Výletu se zúčastnil i pan ředitel Ing. Bc. Z. Dosedla, Ph. D, který je garantem celého projektu a my mu za to moc děkujeme. Poznáváme spousty zajímavých míst, pracujeme v terénu a objevujeme krásy našeho okolí. Atmosféru z výletu znázorňuje přiložené foto….. 

                                                Žáci 9. ročníku ZŠ Měcholupy

 

                     Chcete  vědět, kam doskočí ZŠ Měcholupy?

             Žáci naší školy, pedagogický sbor i ostatní personál si vzali metr, nakreslili čáru a skákali z místa, jak to nejdál šlo. Snažili jsme se všichni, trénovali jsme, vzali si vhodnou obuv a nakonec jsme doskočili  179 m 54 cm!

         Všichni jsme také mohli typovat a nejblíže k rekordu měl žák 9. ročníku Radek Kassal, který se zmýlil o necelý metr. Získal  finanční odměnu a my mu blahopřejeme. 

Primární prevence na měcholupské základní škole

Internet a děti tvoří dnes nerozlučnou dvojku. Svět počítačů však může představovat i velké nebezpečí a právě děti se mohou stát oběťmi trestných činů. Tomu se snažíme pomocí speciálně zaměřených besed zabránit. Ve středu 7. března navštívil naší školu zástupce preventivně informačního oddělení - PIS Louny, por. Ing. Tomáš Krupička a probíral s žáky šestého ročníku problematiku bezpečného internetu, seznamování a úskalí poskytování osobních dat na sociálních sítích. Beseda byla velice zajímavá a především velkým přínosem v naplnění "Minimálního preventivního programu".

                                                      Mgr. Helena Gondeková

Ekologické aktivity ZŠ Měcholupy

Ve čtvrtek 8. března v odpoledních hodinách se žáci naší školy v rámci ekologické aktivity vrhli na úklid veřejných prostranství a sběr odpadků v obci Měcholupy. Žáci uklízeli ulice od všeho, co jsou někteří lidé schopni vyhodit na zem, do křoví apod.  Je opět neuvěřitelné, kolik se nasbíralo pytlů, přestože jsou koše na každé ulici. Nyní je na rodičích a ostatních dospělých, aby nemařili úsilí svých vlastních dětí.                               

                                                                        Mgr. Helena Gondeková

V kroužku kytary jme si zapůjčili elektrickou kytaru!!
Děti ze ZŠ Měcholupy vyrazily za kulturou

V pátek 9. března jela celá naše škola na filmové představení Alvin a Chipmunkové 3 do kina v Blšanech. Tentokrát si naši staří známí vyrazili užít prázdniny na luxusní výletní loď, kterou svým dováděním během chvíle obrátili naruby. Film o malých zpívajících veverkách se dětem velice líbil. Po příjezdu do školy každá třída pokračovala ve výuce dle rozvrhu.

                                                      Mgr. Helena Gondeková

Škola trochu jinak

V úterý 13. března se žáci naší školy vypravili do Planetária v Mostě, kde se zúčastnili výukového programu o vesmíru a sluneční soustavě, připomněli fyzikální jevy a zákony související s naší největší hvězdou - Sluncem. Na modelech a optických přístrojích jim odborník z hvězdárny vysvětlil fáze Měsíce, jak se Země otáčí kolem své osy a kolem Slunce, kdy a proč máme přestupný rok, jak dochází k zatmění Slunce a Měsíce a jiné. Po vydatné svačince v blízkém McDonaldu, žáci v rámci projektu Kolumbus navštívili partnerskou školu 18. ZŠ Most, kde dle souřadnic našli kešku a zároveň jednu uložili. Návštěva planetária a připraveného programu byla pro žáky nezapomenutelným zážitkem a hlavně si mnozí rozšířili své znalosti.

                                     Mgr. Helena Gondeková

"V keramickém kroužku jsem vyrobili dárky na slavnost seniorům v nedalekých  Libořicích."
Žáci ZŠ Měcholupy na exkurzi v Karlových Varech

V rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost projektu „Šikovné ruce – cesta k úspěchu“ se žáci sedmé a osmé třídy vydali na exkurzi do Karlových varů. Z Měcholup autobusem vyjeli po půl deváté. Cesta ubíhala pomalu, ale v autobuse se žáci dobře bavili. Před desátou hodinou dorazili k velké láhvi Becherovky před muzeem Jana Bechera v Karlových Varech, kde se společně vyfotili. Samotná prohlídka trvala asi 50 minut, včetně ukázky výroby od prvotního míchání bylin až po expedici. Kromě expozice historických exponátů spjatých s Becherovkou také žáci navštívili během prohlídky některé z původních výrobních a sklepních prostor, kde byly krásně cítit bylinky. To proto, aby prohlídka zaujala nejen oči, ale i nos, což se povedlo. Na konci shlédli krátký film s historií Becherovky. Žáci si také stihli prohlédnout zdejší pěší zónu a zbyl i nějaký ten čas na nákupy a pamlsky. Exkurze  byla pro žáky příjemným zpestřením a už se těší na další podobné akce.

                                                              Mgr. Helena Gondeková

Žáci ze ZŠ Měcholupy vynesli zimu

Tradiční staročeský obyčej – vynášení Moreny (symbolu zimy a smrti) se mezi dětmi naší školy těší velké oblibě. Děti si do školy přinesly potřebné pomůcky, aby společně při pracovních činnostech vyrobily z ekologického materiálu (ze dřeva, slámy a papíru) figurínu. V pátek 23. března se všichni žáci vydali v průvodu po obci s Morenou k „Zlatému potoku“ – „ Blšance“, kde ji zapálenou shodili z mostu doprostřed potoka, aby vyhnali zimu ze vsi. Voda už ji nevrátila, sluníčko svítilo a JARO JE TADY. Ještě cestou zpátky do školy posbírali žáci i odpadky a tím pomohli trochu přírodě, aby byla hezčí.

                           Mgr. Helena Gondeková

VESELÉ KNOFLÍČKOVÁNÍ

Žáci 1., 2. a 3.třídy se v měsíci březnu zapojili do velkého jarního projektu „Veselé knoflíčkování“, které vyhlásila Městská knihovna v Lounech. Donesli jsme si z domova již nepotřebné knoflíky a vymysleli námět pro jarní výzdobu. Pak jsme se moc snažili a měli jsme velkou radost, když se nám výrobky povedli. Můžete posoudit sami smile

ZŠ Měcholupy jela za kulturou do divadla

V pátek 30. března vyrazili žáci I. stupně naší školy do žateckého divadla, kde se konalo hudební vystoupení Pavla Nováka ml. Zpěvák se svou skupinou odstartoval koncert písní „Svátky, tradice a zvyky“ a ve stejném duchu se neslo celé hodinové vystoupení, přičemž doprovázel každou píseň vtipným komentářem a tak o zábavu nebyla nouze. Hudebníci vykouzlili úžasnou atmosféru, která nenechala nikoho v klidu. Nejen děti se nechaly unést veselými rytmy písniček. Poté si všichni společně zatleskali a zařádili. Celý pořad byl zaměřen na rozvoj myšlení, rytmiky a melodického cítění. Velmi srozumitelnou a přístupnou formou si děti rozšířily své všeobecné vědomosti. Po vystoupení se hudebníci s dětmi vyfotili a každý žáček dostal od samotného zpěváka fotografii s autogramem, což pro všechny byl pěkný zážitek, stejně jako celý koncert.

                                       Mgr. Helena Gondeková

             Pedagogický sbor i žáci Základní školy v Měcholupech děkují za podporu podpisové akce – Petice proti zrušení vesnických škol v naší republice. Celá akce proběhla velmi úspěšně a setkala se s kladným postojem všech občanů  Měcholup, ale i okolních vesnic jako byly Libořice, Deštnice, Želeč, Velká Černoc  adt. Celkem jsme získali 21 archů se 417 podpisy. Ještě jednou děkujeme a všem, kteří svým podpisem podpořili petici slibujeme, že vše zašleme kompetentním orgánům.

                                                                          Organizátoři akce

Žatecké Velikonoce se ZŠ Měcholupy

Úterý a středu velikonočního týdne již tradičně strávili žáci měcholupské základní školy na evangelické faře v Žatci. Měli zde bohatý velikonoční program. Navštívili kostel, kde zpívali písně za doprovodu varhan a prohlédli si kostelní věž. Na faře se potom sešli s farářem, který jim řekl několik slov o velikonočních svátcích. Početná skupina dětí se dále rozdělila na tři stanoviště, kde žáci vytvářeli zajímavé velikonoční výrobky a dekorace. Starší žáci tuto akci ukončili opékáním na farní zahradě.  Počasí i vše ostatní se nám velmi vydařilo a těšíme se na návštěvu fary zase za rok.

Primární prevence na měcholupské základní škole pokračuje

            Ve středu 11.4.12. navštívil naší školu zástupce preventivně informačního oddělení - PIS Louny, por. Ing. Tomáš Krupička a probíral s žáky 8. a 9. ročníku protidrogovou prevenci. Téma zaměření nebylo jen na prevenci obecné drogové problematiky, ale i na širší tematické okruhy rizikových oblastí např. kriminalitu, sexuálně přenosné nemoci a AIDS jako rizika spojeného s intravenózní konzumací drog, na výrazný vzestup nebezpečného infekčního  virového onemocnění jater (zvláště pak hepatitidy typu C) mezi toxikomany. Důrazně se žákům připomnělo také nebezpečí konzumace legálních drog, jako je alkohol a tabák nebo nebezpečí patologického hráčství – gamblingu. Projekt je součástí Minimálního preventivního programu školy a je v dlouhodobé koncepci školy v prevenci sociálně patologických jevů ve společnosti.

Recyklační hlídka přijela do Měcholup

Základní škola Měcholupy se již v minulém roce zapojila do ekologického projektu pro základní a střední školy s názvem Ukliďme si svět. Tuto „ekologii v praxi“ pořádá kolektivní systém ELEKTROWIN. Akcí tohoto projektu neustále přibývá a jednou z nich byl právě příjezd Recyklační hlídky do naší školy. Ta si pro žáky připravila speciální edukační program, a tak žáci mohli zažít dopoledne plné her, soutěží a dalších aktivit, které je provedly světem recyklace elektroodpadu. Ihned po vstupu do tělocvičny, kde se akce konala, byli žáci pomocí barevných pásků rozděleni do čtyř skupin. V jednotlivých soutěžích (vědomostní soutěž Co víš o recyklaci, literární soutěž Dokonči příběh - opět s tématikou elektroodpadu, kvíz o recyklaci, otázky ke krátkému filmu o recyklaci) pak žáci získávali body pro svou skupinu. S recyklační hlídkou k nám také zavítal mobilní IQ park plný hlavolamů a atrakcí věnovaných například elektřině nebo životnímu prostředí. Za každý vyřešený hlavolam se opět připisovaly body jednotlivým soutěžním skupinám. Rozhodnutí, které družstvo vyhraje krásné ceny, se nakonec zrodilo právě v řešení jednoho úkolu a v šikovnosti házení míčku do krabičky. Vítězné bílé družstvo potěšily hodnotné ceny, odměnu si odnesli i ti, kteří přinesli nějakou starou věc v den konání do školy, a pozornost dostali i všichni zbývající. Akce se jednoznačně povedla, žáci se bavili, soutěžili a určitě se dověděli i něco nového o recyklaci elektroodpadu. Recyklační hlídka podpořila zájem žáků o environmentální myšlení a ukázala jim způsob, jak teoretické znalosti uplatnit v každodenním životě. Děti si vyzkoušely práci v týmu, otestovaly své schopnosti hledat kreativní řešení a učily se odpovědnosti za své jednání.

                                                           Mgr. helena Gondeková

ZA KOCOUREM DO KINA

V pátek 20. dubna celá naše škola vyrazila do kina v Blšanech na promítání animovaného amerického snímku Kocour v botách. Během pohádky děti téměř bez dechu sledovaly putování Kocoura, pana vajíčka Valdy Cvaldy a mazané kočičí zlodějky Čiči Tlapičky, spousta vtipných situací, akčních scén, zábavných gagů i nečekaných narážek. Všem dětem se kino moc líbilo. Po příjezdu do školy každá třída pokračovala ve výuce dle rozvrhu.

                                                          Mgr. Helena Gondeková

Žáci ZŠ Měcholupy oslavili Den Země.

Den Země jako první uspořádali američtí studenti 22. dubna 1970. Snažili se prosadit přijetí nových ekologických zákonů a zvýšení státních rozpočtů na ochranu životního prostředí. Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven i u nás. Největší význam Dne Země spočívá v tom, že umožňuje i té nejmenší organizaci a jednotlivcům zařadit svůj malý příspěvek k péči o životní prostředí do celostátního a celosvětového kontextu. I na naší škole jsme si připomněli tento svátek naší planety. V úterý 24. dubna letošního roku se celá naše škola vydala poznávat přírodu do blízkého lesa v Holedeč.  Žáci poznávali okolní krajinu, ekosystémy louky, lesa, vody, lidských sídel a kulturní krajiny. Na pastvinách pozorovali stáda domácích zvířat, v lese a na loukách viděli pobíhat zajíce. Dále si povídali o výsadbě nových stromků, těžbě dřeva, ochraně a úklidu lesa. Bylo až neuvěřitelné, jaké množství odpadků lidé vynosí a vyhodí do lesa. Proto žáci trochu přispěli s úklidem a část lesa vyčistili. Potom chlapci devátého ročníku připravili oheň. Kdo chtěl, mohl si opéct buřty nebo pečivo. Hlavním cílem projektového dne bylo uvědomit si krásu a význam lesa pro člověka a jeho důležitost v rámci přírody. Určitě byl cíl splněn na 100 procent. Byl to moc hezký den a doufáme, že příští rok bude také. Toto dopoledne v přírodě si skvěle užily jak děti, tak i učitelky.

                                                             Mgr. Helena Gondeková

„ GEO 9“    zazářila v Mostě!!!!!!

                Žáci 9. Ročníku byli celý tento školní rok zapojeni do projektu „Kolumbus poklady kolem nás a v nás“. Vytvářeli poklady – „kešky“ v obci Měcholupy a v okolních obcích. Cílem celého projektu bylo seznámit další zapojené školy do tohoto projektu a ukázat jim krásy našeho okolí, což se nám, myslím, podařilo. Přilákali jsme základní školy z Ústí nad Labem, Lovosic, Děčína, Mostu a dalších. Ukázali jsem jim zajímavosti naší obce, ale i Deštnice, Velké Černoce, Želče i Železné.

    Dne 25. 4. 12 bylo slavnostní vyhlášení, kde se pomocí prezentací hodnotila celoroční naše práce. Hádejte, kdo zvítězil?  No přeci ZŠ Měcholupy!!!!! Máme z toho velikou radost a těšíme se na další zážitky s navigací v přírodě!!!!

                                Žáci 9. ročníku


Ve čtvrtek 26.4. pořádala škola 1.kolo fotbalového turnaje Coca-Cola Školský pohár, kterého se zúčastnily školy: ZŠ Měcholupy, ZŠ z Nového Strašecí a 2. ZŠ Rakovník. Počasí fotbalistům přálo. Družstvo naší školy obě utkání prohrálo a do dalších bojů postoupila ZŠ Rakovník.

Ve škole opět pěstujeme žampiony, letos rostou krásně. Úrodu v naší žákovské kuchyni při pracovních činnostech obalíme, osmažíme a ochutnáme.

Projektový den

„Obnova a rekultivace zeleně ve školní botanické zahradě“na ZŠ Měcholupy

    Ve čtvrtek 3. 5. 2012 žáci II. stupně přišli do školy v pracovním oděvu, protože je čekal den plný práce. Zima už je pryč, jaro v plném květu a žáci pilně celý den pracovali na školní botanické zahradě. Na programu byla rekultivace, úpravy a obnova zeleně. Žáci 8. ročníku osázeli skleník a pařeniště, žáci 6. ročníku obnovili záhony před budovou školy a osázeli květinami. Žáci 7. ročníku zase osázeli truhlíky letničkami a zkrášlili tak okna naší školy. Velmi těžký úkol měli chlapci z 6. a 9. ročníku, kteří spolu s panem učitelem vyráběli orientační tabule, na kterých budou vyvěšena orientační místa školní Botanické zahrady. Vyráběli také EKOKODEX školy, což jsou hlavní zásady, které  se ve škole poctivě dodržují. Patří sem například: „Třídíme odpady!, Nesvítíme zbytečně!, …. V konečné fázi se všichni vydali pracovat na pozemku za budovou školy, kde vysadili rostliny – produkty z měsíčních kvízových projektů jednotlivých tříd. Žáci i pedagogové byli před obědem unaveni. Výsledkem byl ale krásný pohled na čistou zahradu okolo nás a hlavně pro nás.

                                                       Děkujeme všem, kteří pomáhali a pracovali.

V pátek 4. 5. se I. stupeň vydal poznávat zelenající se školní botanickou zahradu, kde máme 5 biotopů (stanovišť) typických pro Přírodní park Džbán, na jehož hranici se obec Měcholupy nachází. Jsou to doubravy - vegetace slunných strání, bučiny - vegetace opukových skal, bory - vegetace písčin, suťový les - vegetace křovin, vrbiny a vlhké louky. Všechna stanoviště jsme prošli, řekli si o nich něco zajímavého a ukázali si, co na nich roste. V závěru hodiny jsme vyplnili pracovní list, aby se p. učitelky přesvědčily, jak jsme dávali pozor.

A které rostliny tu např. máme? V doubravách je to především dub, javor babyka, ptačí zob, konvalinka vonná, jaterník podléška, pryšec chvojka... V Bučinách najdete jedli, buk, jahodník... Bory jsou chudší, ale bříze bělokoré se tam daří dobře. V suťovém lese se můžeme pyšnit lípou srdčitou, javorem klen i mleč, jasanem, hlohem... Olše lepkavá a různé druhy vrb najdete na stanovišti nazvané jak jinak než vrbiny a vlhké louky. Nevěříte? Přijďte se podívat, jste zváni!Dscn5148


Dscn5142

Celá ZŠ Měcholupy se zapojila do dubnové soutěže

 „Nazdob si své hrábě“

 

                Zde jsou výsledky:

  1. Místo: 1. ročník
  2. Místo: 3. ročník
  3. Místo: 9. ročník

Pan ředitel Ing., Bc. Z. Dosedla, Ph.D za odměnu ocenil žáčky 1. ročníku 300 Kč do třídního fondu.  

                                                                              Gratulujeme!!!

 Poznávací ekologická soutěž pro žáky školy měla i letos úspěch. Žáci měli najít ukrytý čtyřlístek (kartičku s obrázkem čtyřlístku). K nalezení vedlo několik nápověd a úkolů, které třídní kolektivy získávali u pana ředitele. Do hledání se zapojili i mnozí učitelé. Bylo to napínavé, ale nakonec měli štěstí žáci 4. ročníku. Poslední indicie je zavedly ke kontejneru na elektroodpad, v němž byla kartička ukryta. Výhrou je poukázka na nákup zboží v hodnotě 300,- a dárkový koš s biopotravinami pro třídního učitele.

 Dsc00640

Žáci ZŠ Měcholupy jeli na pohádkový muzikál

V úterý 22. května žáci páté až deváté třídy jeli na pohádkový muzikál „NORMÁLNÍ JE NEKOUŘIT do žateckého divadla. Příběh žáky oslovil nejen muzikou a humorem, ale i jazykem. Byl opravdu samá překvapení. Muzikál odrazuje děti i dospělé od kouření. Vždyť cigarety ve všech rukách smrdí, je to droga, která obtěžuje okolí a zatěžuje naší peněženku. Zkrátka už ani šluka! Protože v dnešní době je normální „NORMÁLNÍ JE NEKOUŘIT“.
Představení bylo skvělé a poučné.

                                                             Mgr. Helena Gondeková

Děti ze ZŠ Měcholupy jely za odměnu na výlet do Liberce do Nového Pralesa

          Celý školní rok sbírali žáci naší školy papír a vybité baterie a nosili do školy. Vše se pak odváželo do firem, se kterými škola spolupracuje a ze získaných peněz ředitel  školy  zorganizoval krásný, zajímavý a hlavně poučný výlet. Ze 40- ti žáků, kteří na výlet jeli, jich 17 jelo za odměnu za nasbírané baterie a papír.  Naše škola zároveň finančně podpořila projekt realizovaný v Liberci pod Ještědem. Jedná se o unikátní projekt na Ještědském hřebenu, kde se postupně přeměňuje nepřirozená smrková monokultura na původní smíšené lesy plné života. Nový prales tvoří 6 pozemků o rozloze 35 ha a postupně se mění v jediný druhově pestrý, ekologický plnohodnotný les. Vše je ponecháno vlastnímu vývoji a životu a samotní organizátoři tvrdí, že je to dar dalším generacím!!! Tyto dva projekty jsme sloučily a do Liberce se zajeli podívat. Uprostřed lesa objevíte oplocenku, kterou musíte přelézt a objevíte se ve skutečném pralese. O zážitky zde nebyla nouze. Ostatně podívejte se na fotky….

       Projektový den  „Nejlepší kampaň týkající se třídění odpadů“

        V pátek dne  25.5.2012  se žáci II. stupně zapojili do projektu o problematice třídění odpadů. Jelikož jsme Ekoškola a s tříděním odpadu máme zkušenosti, chceme je předávat dál. Naším cílem je přenést informace mezi občany naší obce. Jedním z možností jsou letáky do schránek našich občanů, proto našim prvním úkolem bylo vymyslet slogan, či logo našeho letáčku. Bylo důležité, aby vyjadřoval podstatu celého projektu. Následně jsme prošli obec a sběrem odpadků motivovali nejen občany, ale samotné žáky, aby neházeli odpad na chodník apod….

    Náš projekt bude pokračovat i v příštím školním roce, protože připravujeme anketu pro naše občany. Určitě Vás s výsledky projektu seznámíme.

                                                                      Žáci ZŠ Měcholupy

Nedělní odpoledne trávili žáci na školním hřišti

Naše škole je dlouhodobě zapojena do spousta projektů.  Jedním je také „Inkluzivní vzdělávání „. V rámci tohoto projektu se u nás na školním hřišti konalo tradiční sportovně zábavné nedělní odpoledne. Za krásného slunečního počasí si děti zasoutěžily, zahrály míčové hry a užily spousta legrace. Naše sportování jsme zakončili opékáním buřtů. Všem se akce moc líbila a těší se na další, které jsou již připravené.

                                                  Mgr. Helena Gondeková

Den dětí na ZŠ Měcholupy

V pátek 1. června 2012 zůstaly lavice ve třídách prázdné. Žáci naší školy, společně s dětmi MŠ a školy logopedické, oslavili svůj svátek venku na školním hřišti. Starší žáci připravili pro své mladší kamarády spousty her, soutěží a atrakcí. Po splnění zajímavých úkolů na jednotlivých stanovištích dostaly děti sladké odměny. Děti z 1. stupně akci přivítaly. Pochvala patří všem, neboť svým hezkým přístupem udělali radost těm nejmenším a možná i sobě. Zároveň proběhl již 5. ročník tenisového turnaje ve čtyřhře „O putovní pohár ředitele školy ZŠ Měcholupy“ –  Měcholupy open 2012. Turnaj proběhl v přátelském duchu za účasti 20-ti hráčů/hráček, kteří předváděli celkem slušné výkony.

Výsledky Měcholupy open 2012:

V kategorii dospělých :  1. místo Půtová A. + Exner M.

                                       2. místo Městecká L. + Šnajdr J.

                                       3. místo Černá J. + Černý J.

V kategorii žáci :           1. místo Beránek M. + Kassal R.

                                      2. místo Adam L. + Fiala J.

                                      3. místo Exnerová L. + Cíglová A..

                                                                   Všem gratulujeme!!!

Ve dnech 23.5., 30.5., 6.6. 2012  jsme se účastnili celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol.

 

 

V květnové soutěži ROZKVETLÁ ŠKOLA (výzdoba třídy) se umístila na 1. místě třetí třída, 2. místo obsadili naši prvňáčci a 3. místo si svojí šikovností vybojovali druháčci.
                                                                      Všem samozřejmě gratulujeme!!!!!!!!

Dopoledne s policií, hasiči a záchranáři na ZŠ Měcholupy

V pátek 8. června, v rámci projektového dne, byla vyhlášena požární evakuace celé naší školy, která byla řízena ředitelem školy a směrována na venkovní hřiště v areálu školy. Pečlivě utajované cvičení ukázalo připravenost školy. Evakuace všech žáků obou stupňů trvala 2,5 minuty a proběhla spořádaně bez jakýchkoliv komplikací ještě před příjezdem žateckých dobrovolných hasičů. Hasiči, po příjezdu na místo zásahu, provedli průzkum objektu a vnitřní zásahovou cestou zachránili 3 žáky, kteří simulovali zraněné osoby. Poté žatečtí záchranáři “zraněné“ žáky před zraky dětí vyšetřili a ošetřili. Děti se dozvěděly od záchranářů základy první pomoci, poslechly tlukot vlastního srdce, vyzkoušely masáž srdce na figuríně, postup při zastavení krvácení, ošetření rány nebo zlomeniny. Pro mnohé to bylo první setkání s touto tematikou v podání přímého kontaktu se záchranáři. K vidění byla záchranka se sanitkou, hasičský vůz, ale i další technika, včetně výstroje a výzbroje jednotlivých složek IZS. Děti si také v testech prověřily své znalosti dopravních předpisů. Věřím, že dnešní akce přispěla k tomu, aby si děti více vážily práce záchranářů, hasičů a policie. Taktéž budou na sebe opatrnější a hlavně zodpovědnější k ostatním. Zmíněná akce je dalším důkazem spojení naší školy se životem! Za to všechno patří SDH a Záchranářům Žatec a por. T. Krupičkovi z PIS ČR naše velké poděkování.

                                                                          Mgr. Helena Gondeková

V celoroční soutěži ZEMĚDĚLSKÉ PLODINY ANEB ČÍM SE ŽIVÍ ČLOVĚK 

obsadila 1. místo 3. třída                              

             2. místo 5. třída

              3. místo 7. třída

                               Všem gratulujeme!!!!

Měcholupský bivak aneb Dobrovolně po škole.

V rámci inkluzivního vzdělávání měli žáci možnost poznat školu i z jiného úhlu. Ve středu 13. června po vyučování nešli domů, ale zůstali ve škole a po škole. Odpoledne si na školním hřišti zkusili vybíjenou, fotbal, minigolf, jezdili na koloběžkách, skákali na trampolíně, opékali špekáčky. Nechyběly ani báječné palačinky z naší ekokuchyňky. Po setmění ve volných chvilkách se děti v prostorách školy zaměstnaly hraním her a soutěžemi, jako např, hopsání na gymnastických míčích, skákání ve spacím pytli, twister, stolní fotbal, kvarteto, piškvorky a jiné. Po večerní stezce školou následovala venku noční stezka odvahy. Kolem půlnoci se všichni v provizorní ložnici (upravená třída) uložili ke spánku. Nastala šeptanda a ta ne a ne skončit. Někteří dobrodruzi se vydávali i na další noční výpravy po chodbách školy. Konečně zabrali i nejvytrvalejší a po 2. hodině ranní vše spalo. Ráno byl budíček již v sedm hodin. Po ranní hygieně, snídani a úklidu (ten trval nejdéle) si žáci šli připravit lavice na první hodinu. Myslím, že to byl nezapomenutelný zážitek pro všechny. Kdo si také může jen tak dovolit běhat po škole v pyžamu, či si zakřičet z plných plic na školní chodbě pozdě v noci….

                    Mgr. Helena Gondeková

„ Mladý záchranář 2012“

      V pátek dne 15.6.2012  proběhl na sportovním areálu v Libočanech 2. ročník soutěže „ Mladý záchranář 2012“ Žáci ze ZŠ Měcholupy se také v letošním roce zúčastnili a ačkoliv byli „nováčky“ v této akci, získali hned to nejcennější  - 1. místo. Kromě velkého množství cen pro soutěžící, získali dárky i pro školu a PUTOVNÍ POHÁR, který v příštím roce určitě budeme chtít obhájit. Soutěž byla určena pro žáky 7. a 8. tříd základních škol a zúčastnila se jí smíšená čtyřčlenná družstva. Cílem této soutěže bylo  prověření znalostí žáků 2.stupňů ZŠ z oblasti ochrany obyvatelstva. Dále soutěž prověřovala fyzickou zdatnost žáků, prohlubovala znalosti a dovednosti ze záchranářské problematiky, zejména v oblasti poskytování první pomoci, sebeochrany a pomoci osobám v ohrožení. V průběhu soutěže jsme mohli vidět  ukázky jednotek IZS, Městské policie a Armády ČR.

Velké poděkování za perfektně připravenou akci patří organizační skupině:

Za HZS: mjr.Bc.Brunclíkové Radce

Hlavní rozhodčí : mjr. Mgr. Josefu  Mládkovi

A dalším organizačním pracovníkům: příslušníkům HZS Ústeckého kraje, Policii ČR, Městské policii, Záchranářům Žatec, Armádě ČR, JSDH Libočany a Žatec

Den s domácími mazlíčky na ZŠ Měcholupy

V úterý 19. června se žáci naší školy těšili do školy více než jindy. Už jen proto, že si s sebou přinesli svého mazlíčka, který na ně obvykle čeká doma, než přijdou ze školy. Děti přivedly psy, kočky, donesly si morčata, křečky, andulky, rybičky, a dokonce i šneky. Byl to opravdu velký zvěřinec. Hned první hodinu si na školním hřišti vyprávěly, co jejich mazlíčci jedí a pijí, kde spí a co nejraději dělají. Někteří žáci nás s nimi seznámili i na fotografiích a pobavili vyprávěním, které s nimi zažili. Poté si vzájemně svá zvířátka hladili a pomazlili. Vyvrcholením celé akce byla ukázka medvědice, kterou nám přivezl ukázat chovatel Jaroslav Káňa z nedalekých Veletic. Odvážní školáci si mohli medvěda pohladit, či se s ním vyfotit. Den to byl úžasný, žáci byli hodní a mazlíčci poslušní. Za rok si takový den určitě zopakujeme!

                                          Mgr. Helena Gondeková

Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 08:28 pomocí SONY DSC-W170. Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 08:39 pomocí SONY DSC-W170.

Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 08:44 pomocí SONY DSC-W170. Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 08:55 pomocí SONY DSC-W170.

Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 10:37 pomocí SONY DSC-W170. Fotka byla pořízena dne 19.6.2012 10:46 pomocí SONY DSC-W170.

9. ročník se loučil se školou

Stalo se již tradicí, že po rozdání vysvědčení se všichni sejdeme na schodech a 9. ročník se svým programem rozloučí s pedagogickým sborem i se spolužáky. Letošními absolventy byli (L. Adam, L. Balog, M. Beránek, A. Cíglová, J. Fiala, V. Gonzorczyk, N. Gallenmillerová, R. Kassal, S. Tumpach a A. Zelenková).Své rozloučení připravovali velmi pečlivě a snažili se do detailu zamezit chybám. Písničku „Otázky“ parafrázovali jako vzpomínku na 9 let ve školní docházky. Poté měli připravenou řeč, kde poděkovali pedagogům , ale i provozním zaměstnancům. Následovalo pasování žáků 8. ročníku a předání žezla jako symbolu moudrosti. Následovala další píseň a pak velké díky pedagogům formou předání květin.

 

 

 

Končící 9. třída Na dopravní soutěži

Ve středu 20.4.2011 jsme ve škole  měli projektový den – Velikonoce.

Barvili jsme vajíčka, pletli pomlázky, zdobili beránky a před obědem hráli  s 9. Ročníkem na schovávanou. Měli jsme moc hezké dopoledne.

Velikonoce v Žateckém MUZEU

 

Naše škola je zastoupena v celosvětovém programu GLOBE.

I my žáci z 8. Ročníku jsme v týmu zastoupeni. Jsou to Radek

Kasal a Libor Adam. Letošní ročník je zaměřen na meteorologii,

a tak měříme teploty, srážky…….. , výsledky probíráme s paní

učitelkou Mgr. M. Brejchalovou.

" Ve školní jídelně nám moc chutná:"

2011/2012

        Náš rozvrh hodin

 

1

2

3

4

5

6

7

8

Po

AJ

M

ČJ

Z

D

VV

 

 

Út

ČJ

M

CH

AJ

 

EKO

EKO

Stř

Z

NJ

M

F

AJ

TV d

TV ch

 

Čt

CH

ČJ

M

VO

D

 

VZ

NJ

ČJ

M

HV

TV d

TV ch

 

 

V letošním roce se můžeme pochlubit novou třídou. Máme nové lavice a židličky. Jsou zajímavé tím, že jsou pouze pro jednoho žáka. Nejprve nám to připadalo  neobvyklé, ale nyní si je nemůžeme vynachválit. Máme i novou tabuli. Však se podívejte na obrázky. O svou novou třídu se budeme vzorně starat celý náš poslední rok. Děkujeme.

     Celý školní rok žáci sbírali starý papír a vybité baterie. Za odměnu  jeli zadarmo na výlet do Nového pralesa u Liberce. Nora Gallenmillerová nasbírala 150 kusů vybitých baterií. Anna Cíglová a Adéla Zelenková nasbíraly 250 kg papíru. Jejich píle se jim vyplatila, výlet byl krásný, zajímavý a hlavně poučný.

 

Den ZEMĚ

„ GEO 9“    zazářila v Mostě!!!!!!

                Žáci 9. Ročníku byli celý tento školní rok zapojeni do projektu „Kolumbus poklady kolem nás a v nás“. Vytvářeli poklady – „kešky“ v obci Měcholupy a v okolních obcích. Cílem celého projektu bylo seznámit další zapojené školy do tohoto projektu a ukázat jim krásy našeho okolí, což se nám, myslím, podařilo. Přilákali jsme základní školy z Ústí nad Labem, Lovosic, Děčína, Mostu a dalších. Ukázali jsem jim zajímavosti naší obce, ale i Deštnice, Velké Černoce, Želče i Železné.

    Dne 25. 4. 12 bylo slavnostní vyhlášení, kde se pomocí prezentací hodnotila celoroční naše práce. Hádejte, kdo zvítězil?  No přeci ZŠ Měcholupy!!!!! Máme z toho velikou radost a těšíme se na další zážitky s navigací v přírodě!!!!

                                Žáci 9. ročníku

 

 


Ochrana fauny ČR projektu EVVOLUCE  

             vyhlásila soutěž na téma „Dětská práce“.

            Žáci 9. ročníku  Anna Cíglová, Adéla Zelenková a Lukáš Balog se do této soutěže  přihlásili, namalovali plakát, kterým vyjádřili své cítění k dětem, jenž musí pracovat od útlého věku. Návrh i zpracování konzultovali s p. uč. Bc. Š. Frýbovou a vzniklo dílo, které můžete vidět na fotografiích.

              Aničce, Adéle i Lukášovi držíme palce, aby v této soutěži obstáli co nejlépe.
Velikonoce v Žatci
9. ročník pořádal v rámci soutěře RECYKLOHRANÍ-"EKOABECEDA" Orientační běh po stopách žábáka BATA!"


                     Chcete  vědět, kam doskočí ZŠ Měcholupy?

       Žáci naší školy, pedagogický sbor i ostatní personál si vzali metr, nakreslili čáru a skákali z místa, jak to nejdál šlo. Snažili jsme se všichni, trénovali jsme, vzali si vhodnou obuv a nakonec jsme doskočili  179 m 54 cm!

Všichni jsme také mohli typovat a nejblíže k rekordu měl žák 9. ročníku Radek Kassal, který se zmýlil o necelý metr. Získal  finanční odměnu a my mu blahopřejeme. 

 

Žáci 9. Ročníku ZŠ Měcholupy opět hledali poklady!!!!

           Ve středu 22.2.12 jsme se vydali objevovat poklady v nedalekých obcích Velká Černoc a Deštnice. V rámci projektu „Kolumbus- poklady kolem nás a v nás“ jsme  dle souřadnic v navigaci našli kešku nedaleko  kostela sv. Václava.  Poté jsme vyrazili do Deštnice , kde jsme krásnou procházkou došli až k vertikálně zdvojenému  klenutému mostnímu objektu v tělese dráhy, zbudovaného pro průchod cesty a vodoteče. Viadukt se nachází směrem z obce kolem místního hřbitova, asi 200 m  za hřbitovem v Deštnici. Původní stavba se datuje z r. 1870. Jedná se o evropskou raritu a málokdo z nás věděl, jaká architektonická nádhera je tak blízko. Výletu se s námi zúčastnil i pan ředitel Ing. Bc. Z. Dosedla, Ph. D, který je garantem celého projektu a my mu za to moc děkujeme. Poznáváme spousty zajímavých míst, pracujeme v terénu a objevujeme krásy našeho okolí. Atmosféru z výletu znázorňuje přiložené foto….. 

                                                Žáci 9. Ročníku ZŠ Měcholupy

 

 Přetahovaná

 Letošní vánoční souboj v přetahované byl velmi napínavý. Na učitelský sbor jsme se pečlivě připravovali. Zpočátku jsme prohrávali, ale pak jsme skóre srovnali a ve finále jsme VYHRÁLI!!!!

Mikuláš 5.12.


Pracujeme v projektu Kolumbus- Kolumbovo vejce.

 V pátek 2.12. jsme celá třída vyrazili opět hledat poklad. Měli jsme zadán pracovní listy , v nich souřadnice    50°15´901´´  N, 013°32´270´´ E . Ty jsme –si zadali do navigace a vydali se podle mapy do terénu. Došli jsem k pietnímu místu v Měcholupech. K místu, kde dříve stával kostel . Zde jsme našli skutečně kešku  a pak jsme se vydali k dalšímu památnému místu a to Dreherovu pivovaru. Naše obec má skutečně mnoho pěkných míst a památek, kolem kterých každý den chodíme a ani si neuvědomujeme , jak jsou vzácné. Važme si jich.

                                                                                                       Žáci 9. ročníku

 
PROJEKT KOROZE (předmět chemie)


Projekt Kolumbus- poklady kolem nás a v nás

  Letošního školního  roku jsme my žáci 9. ročníku zapojeni do projektu „Kolumbus -  poklady kolem nás a v nás. Jedná se o velmi zajímavý projekt, kdy se postupně naučíme pracovat v terénu , s mapou, s navigací. Naučíme se hledat místa „kešek“ = pokladů, které jsou všude kolem nás, jenže my jsme o nich nevěděli. Stačilo se jen stát členem „geocachingu“, což nám projekt „kolumbus“ umožňuje.

  Moc nás to baví, protože chodíme do přírody a hledáme dle navigace „kešky“. Máme ale  i možnost sami nějakou „kešku vytvořit a následně uložit jako „nový bod zájmu“  na internetové stránky pro ostatní školy, které jsou v tomto projektu zapojeny.

              Takže všechny vyzýváme : „VZHŮRU DO PŘÍRODY!!!!“

ZŠ  Měcholupy navštívila sběrný dvůr

  Jak víte, pyšníme se titulem EKOŠKOLA a účastníme se mnoha ekologických soutěží. V rámci jedné z nich- RECYKLOHRANí-jsme navštívili sběrný dvůr firmy Marius Pedersen, s.r.o. Zde jsme vyslechli velmi pěknou, odbornou , náctiletým žákům přizpůsobenou přednášku o provozu a činnosti celého areálu. Dozvěděli jsme se, jaké možnosti třídění odpadu firma nabízí, jak se odpad separuje, ale následně i recykluje …atd, atd. Tato návštěva nás opět utvrdila o tom, že třídění odpadu je správná cesta  vzájemného vztahu mezi člověkem a přírodou do budoucnosti.

                                Žáci 9. Ročníku ZŠ Měcholupy

 

Soutěž „Uklidme si svět“- Elektrowin

 V rámci tohoto projektu jsme vymysleli hru AZ kvíz aneb „A že víte, kam s elektroodpadem..“

Vymysleli jsme soutěžní otázky, stanovili pravidla a poslali jako návrh do soutěžě. Sami jsem si hru vyzkoušeli (viz. Foto dokumentace)

Sportovní den 27.9.


Radek Kassal vytvořil 1. projektový kvíz "Zemědělské plodiny aneb čím se člověk živí?"